08 Kasım 2019

Barış Pınarı Harekâtının anısına düzenlenen ve Barış Pınarı Bahçesi adı verilen ağaçlandırma alanında fidan dikimine katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Her bir fidana Barış Pınarı Harekatında şehit olan kahraman askerlerimizin ve gazilerimizin adlarını vererek anılarını yaşatıyor, onlara olan vefa borcumuzu gösteriyoruz, ölüme koşan fidanlarımızı unutmayacağız” dedi.

Şehit Salim Maraş İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen lavanta ve çam fidanı dikim törenine Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un yanı sıra Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, Ayvalı Mahallesi Muhtarı Hüsniye Aydın, Okul Müdürü Osman Kanıt, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

“ÖLÜME KOŞAN FİDANLARIMIZI UNUTMUYORUZ”

150 lavanta, 100 çam fidanının dikiminin gerçekleştirildiği törende Başkan Altınok, “Ağaçlandırma alanımıza mahallelilerimizin de talebi doğrultusunda Barış Pınarı Harekatı anısına Barış Pınarı Bahçesi adını verdik. Bu toprakları bize vatan kılan tüm kahramanlarımıza minnettarız. Şairin dediği gibi ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Her bir fidana Barış Pınarı Harekatında şehit olan kahraman askerlerimizin ve gazilerimizin adlarını vererek anılarını yaşatıyor, onlara olan vefa borcumuzu gösteriyoruz, ölüme koşan fidanlarımızı unutmayacağız” dedi.

“HEP BİRLİKTE BU FİDANLARI KORUYUP SULAYACAĞIZ”

Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazileri minnet ve rahmetle anan Altınok ayrıca doğa ve ağaç sevgisinin de önemine değinerek, “Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Hadisinde ‘Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz’ buyuruyor. Atalarımız ‘Yaş kesen baş keser’ diyor. Her birlikte bu fidanları koruyup, sulayacağız” diye konuştu.

BULUT: AĞAÇ DİKMEK KADAR BAKMAK DA ÖNEMLİ

Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut da, “Mahallelimizin, belediyemizin, kaymakamlığımızın, muhtarımızın ve okulumuzun benimsediği bir çalışma oldu. Bu, birlik ve beraberlik ortamı beni de çok mutlu etti. Ağaçları dikmek kadar onlara bakmak da önemli, inşallah bu lavantaların güzel kokusunu hep birlikte duyacağız” ifadelerini kullandı.

FİDANLAR ÖĞRENCİLERE EMANET

Fidanları öğrencilere emanet eden Altınok onlarla birlikte fidan dikerek ilk can sularını da verdi. Programda TEMA Vakfı Sera Sorumlusu Gültekin Türkeri isimli bir vatandaş da Başkan Altınok’a meşe palamudu hediye etti. Tüm katılımcılara teşekkür belgesinin verildiği program, fidan dikiminin tamamlanmasının ardından toplu hatıra fotoğrafı ile son buldu.