Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN’DE YAVRUVATAN COŞKUSU

Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nin yirminci gününde konuk olarak yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ağırlandı.

Bu yıl, katılımcı ülkelerin daha çok kardeş şehirler tarafından temsil edilmesine özen gösterilen Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına Güzelyurt Belediyesi misafir edildi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, K.K.T.C. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, K.K.T.C. Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadomyalı, K.K.T.C. Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve Alsancak Belediye Başkanı Yücel Atakara’nın katıldığı etkinlikler, Estergon Türk Kültür Merkezi’ndeki “Kuzey Kıbrıs’ta Osmanlı Eserleri” adlı fotoğraf sergisi ve Kıbrıs Kültür Evi’nin açılışı ile başladı.

Keçiörenlilerin aynı sofrada aynı yemeklerle oruç açmasını sağlamak amacıyla üç yıl önce başlatılan 'Mahallede İftar Var' etkinliklerine katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen misafirler, Keçiörenliler ve Ramazan etkinliklerinin on dokuzuncu akşamının konuğu olan Boşnaklarla birlikte iftar yaptılar.

19 Mayıs Mahallesi Kapalı Pazar yerinde gerçekleştirilen iftarın ardından bir konuşma yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak; mahalle iftarlarının yalnızca Keçiörenlileri değil tüm kardeşleri buluşturduğuna dikkat çekerek; “Güzelyurt bizim Kuzey Kıbrıs’taki kardeş şehrimiz, Gorazde ise Bosna-Hersek’teki kardeş şehrimiz. Sınırların diğer yanındaki kardeşlerimizle 19 Mayıs Mahallesi’nde birlikte iftar yaptık. Komşularımızı ve kardeşlerimizi aynı masanın etrafında buluşturduk. Mahalle iftarlarımızın amacına ulaştık.” dedi.

Mahalle iftarının ardından etkinliklerin gerçekleştirileceği Kuyubaşı Fatih Stadyumu’na gelen konuklar, Kıbrıs Türklerine özgü kültürel zenginliklerin sergileneceği Kıbrıs Evi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından sahne programlarına geçildi.

Kuzey Kıbrıs gecesinin açış konuşmasını yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören’de her gece sınırları aşan kardeşlikleri paylaştıklarını hatırlatarak; “Kuzey Kıbrıs’la Türkiye arasında bir sınır olduğunu kabul etmiyoruz. Biz iki devlete sahip tek bir milletiz. Onun için Kuzey Kıbrıs’a Yavruvatan diyoruz. ” dedi. Yavruvatan’ı bu yıl kardeş şehir Güzelyurt’un temsil edeceğini belirten Başkan Ak, Afrika’da yaşanan drama da dikkat çekerek “Milletimizin gönlü yücedir. Nerede ihtiyaç sahibi varsa ona yardım etmek için elinden geleni yapar” şeklinde konuştu.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da yaptığı konuşmada Keçiören’de kardeşliğin güzelliğini yaşadıklarına dikkat çekerek; “Bugün bizim için özel bir gün. Estergon Türk Kültür Merkezi’nde “Kuzey Kıbrıs’ta Osmanlı Eserleri” adlı fotoğraf sergisi ve Kıbrıs Kültür Evi’nin açılışını gerçekleştirdik. Şimdi de Kıbrıs Türkleri için düzenlenen gecede gelenek ve göreneklerimizi tanıtacağız. Bu imkanları bize sunduğu için Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a teşekkür ediyorum. Birlikteliğimiz, kardeşliğimiz sürdüğü müddetçe daha da güçlü olacağız ve gelecek nesillere iyi örnekler sunacağız” dedi.

Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda ise 1974 Barış harekatı ile adaya huzur ve sükun geldiğini hatırlatarak: “‘Girne’den yol bağladık Anadolu’ya…’ İşte ispatı; Keçiören’de, Ankara’da” dedi.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen K.K.T.C. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif konuşmasına, Kuzey Kıbrıs davasına yaptığı katkılardan dolayı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a teşekkür ederek başladı. Keçiören’in bu etkinlikler sayesinde dünyayla buluştuğuna ve Kuzey Kıbrıs’ı da dünyayla buluşturduğuna dikkat çeken Bakan Kaşif; “1974’e kadar çok çektik. Ben 58’i, 63’ü, 64’ü yaşadım. Ne günlerden geldiğimizi çok iyi biliyorum. Yaşanan acıları, dökülen kanları çok iyi biliyorum. Anavatanımızla birlikte hareket ederek dünyayla buluşmaya çalışıyoruz. Belediye Başkanımız Mustafa Ak da bize bunun için imkanlar sunuyor. Dünya hala Kuzey Kıbrıs’ı tanımamakta ısrar ediyor. Fakat Kıbrıs’ın kuzeyinde Müslüman Türklerin yaşadığını çok iyi biliyor.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen plaket ve hediye takdimlerini, Güzelyurt Belediyesi Halk Dansları Ekibi’nin sergilediği oyunlar izledi. Geniş bir enstrüman grubuyla seslendirdikleri türküler ve oyun havaları ile geceye renk katan halk dansları ekibi, Kuzey Kıbrıs’ta kız isteme geleneğini canlandırdıkları oyunla izleyenlerden büyük alkış aldılar. Keçiörenlilerin keyifle takip ettiği Kuzey Kıbrıs Gecesi, Kıbrıs Evi’nde yapılan ikramla son buldu.

21.08.2011