Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

BAŞKAN AK KALFALIKTAN USTALIĞA GEÇTİ, ŞED KUŞANDI

Ahilik Kültürü Festivali’nde düzenlenen şed kuşatma töreni ile Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a, kalfalıktan ustalığa geçişin simgesi olan “şed” kuşağı takıldı.


Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesi’nde Esnaf ve Sanatkarlar Derneği ile lise öğrencilerinin birlikte gerçekleştirdiği Ahilik Kültürü Festivali büyük ilgi gördü. Ahiliğin temel ilkelerinin anlatılması ile başlayan program Ahilik şiirinin okunması ve öğrencilerin lokanta, marangoz, balıkçı, berber gibi esnaf dükkanlarından maniler sunması ile devam etti.


AHİLİKTE İHTİYACIMIZ OLAN DERSLER VAR

Atalarımızın ve kültürümüzün bize emanet bıraktığı Ahilik ile ilgili güzel bir gösteri izlemekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Ahiliğin içerisinde ahlak ile, hak ile, hukuk ile ilgili bugün de çok ihtiyacımız olan birçok dersler var. Bugünkü gösteriden de bu dersleri çıkarabiliriz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.  Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Mahmut Çelikus ise, bu etkinliği yedi yıldır düzenlediklerini, Ahilik kutlamalarını Balkanlar ve Kafkaslar dahil birçok farklı yerde gerçekleştirdiklerini dile getirerek “Burada izlediğim program çok güzel olmuş, beni çok duygulandırdı. Ahilik dünyanın en içten, en candan ifadesiyle kardeşlik demektir. Bacılarımız, erkeklerimiz, gönül erlerimiz ve askerlerimiz, bu değerlerimize sahip çıkmalıyız ki, çok daha iyi yerlere gelelim” diye konuştu.


ŞED KUŞATMA TÖRENİ

Başkan Ak’ın Keçiören Belediye Başkanlığı’na tekrar seçilerek ikinci dönemine başladığını hatırlatan Çelikus, “Yani kalfalıktan ustalığa geçti. O yüzden kendisine şed kuşatacağız” dedi. Daha sonra kalfalıktan ustalığa geçişi simgeleyen şed kuşatma töreni ile Başkan Ak’a şed kuşağı takıldı. Şed, Ahilik kültüründe eğitilip yetiştirilen kalfaların ustalık icazetini aldıkları törende bellerine bağlanan pamuktan veya yünden yapılmış kuşağa deniliyor.


Öte yandan festivali izleyen öğrencilerin törene katılan Ahilerin sakalının gerçek olup olmadığını merak etmesi üzerine yapılan sakal kontrolü ilginç görüntüler ortaya çıkardı. Başkan Ak “Öğrenciler sakalın gerçek olup olmadığını soruyor” deyince Dernek Başkanı Çelikus, esnaflardan birinin sakalını kontrol ederek “Gerçekmiş, takma değil” dedi.


Program daha sonra Anadolu Rock müziğinin efsane ismi merhum Cem Karaca’nın sesine benzeyen sesiyle dikkat çeken bir esnaf tarafından verilen mini konser ile sürdü.

 

30.04.2014