Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

AB KRİZİNE KARŞI SOSYAL BELEDİYECELİĞİN ROLÜ TARTIŞILDI

Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) tarafından düzenlenen "AB Krizine Karşı Sosyal Belediyecilik" adlı sempozyuma katılan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Dört Dörtlük Keçiören, Dört Dörtlük Sosyal Belediyecilik” konulu bir sunum yaptı.


Hilton Oteli’nde düzenlenen sempozyumun açılışında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, NALAS Başkanı ve Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de hazır bulundu.


BELEDİYE VATANDAŞIN NABZINI TUTMALI

Konuşmasında sosyal belediyecilik alanında çok başarılı örnekler olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, “Belediyeler vatandaşların en yakından muhatap oldukları ve doğrudan hizmet aldıkları birimlerdir. Vatandaşla birebir temas eden bu birimlerin toplumun nabzını tutması, dünyada neler olup bittiğini izlemesi ve çözümler üretmesi de gereklidir” dedi. Toplantının ana teması olan ekonomik krizin AB’de etkilerini hala sürdürdüğüne dikkat çeken Arınç, son günlerde Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan sorunlara işaret etti. Türkiye'nin de büyük ekonomik krizler atlattığını hatırlatan Arınç, 2001 yılındaki krizin ardından AK Parti Hükümeti’nin  göreve gelmesiyle ekonominin başarılı bir yönetime kavuştuğunu söyledi.


SOSYAL BELEDİYECİLİKTE BAŞARILIYIZ

Kriz ortamında merkezin yerele yetişemeyeceğinden hareketle sosyal belediyeciliğin bir çözüm olarak ortaya çıktığını belirten Bülent Arınç, hükümetlerin göremedikleri, hesaplayamadıkları durumları yerel yönetimlerin daha yakından teşhis ederek çözüm üretebileceğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı, “Bu bağlamda ülkemizde sosyal belediyecilik alanında başarılı olmuş çok sayıda belediye vardır. Yaşlılarımız için huzurevleri, evde bakım hizmetleri, yoksul vatandaşlarımız için temel gıda yardımları, kimsesizler için barınma imkanları,hasta ve yakınları için konaklama imkanları, kadınlarımız için sığınma evleri, çocuklarımız için eğitim destekleri, engelliler sosyal alanlar, hatta insanların dostu olan hayvanlar için barınaklar temin edilmesi belediyelerimizce vatandaşlarımızın imkanlarına sunuluyor” diye konuştu. Avrupa coğrafyasında bulunan ülkelerin içinde bulundukları kriz ortamında, NALAS'a üye belediyelerin sosyal belediyecilik faaliyetlerini tartışarak “bir çözüm iradesi” ortaya koymalarını önemli bulduğunu da sözlerine ekledi.


MİLLETLE BİR OLALIM, DERMAN OLALIM

Avrupa Birliği Bakanı Bağış ise, Türkiye’de belediye başkanlarının sadece en iyi hizmet eden kişiler arasından değil, aynı zamanda en güvenilir kişiler arasından seçildiğine dikkat çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Türkiye’nin sosyal belediyecilik kültürünü geliştirme konusunda büyük bir vizyon koyduğunu belirten Bağış,“Bugün dünyanın birçok yerinden insanların gelip inceleyerek üzerine doktora tezleri yazdıkları AK Parti’nin bu başarısı sosyal belediyecilik ile başlamıştır” dedi. Başmüzakereci Bağış, bugün AB’nin krizle mücadele ettiğini, gittiği her Avrupa ülkesinde krizin konuşulduğunu dile getirirken, Türkiye’nin bu krizdeki başarısının sırrının öğrenilmek isteğini kaydetti. Avrupa’dan gelen katılımcılara “Bu krizin moralinizi bozmasına müsaade etmeyin. Hiçbir kriz sonsuza kadar sürmüyor” diye seslenen Bakan Bağış, krizin belediyeleri halktan koparmasına, sosyal belediyecilik bütçesinin azalmasına izin verilmemesi çağrısında bulundu. Bağış, “Tam tersi halkla bütünleşelim, milletle bir olalım, milletin derdine derman olmaya çalışalım. Millet de o zaman gereğini yapıyor, istihdam yaratıyor, yatırım yapıyor ve bunun karşılığında ülkelerin gelişmesine, zenginleşmesine yol açıyor. Krizleri ortadan kaldırıyor. İspatı Türkiye’nin ortaya koyduğu son 10 yıllık performansı” diye konuştu.


İNSANA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, belediye denildiğinde ilk akla gelenin alt ve üst yapı hizmetleri olduğunu belirtirken, “Ancak son yıllarda sosyal belediyecilik esas yarış alanı haline geldi. Belediye sadece asfalt. yol, kaldırım çalışmalarından ibaret değildir. İnsana yönelik çalışmalar da yapmamız gerekiyor. Sizleri Ankara’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” dedi. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel de, belediyeler arasındaki işbirliğinin, uluslar arası işbirliğine katkı sağlayacağına inandığını ifade ederek, sempozyumda yapılacak çalışmaların bu anlamda önem taşıdığını söyledi. Sosyal belediyecilik alanında son 10 yılda önemli gelişmeler yaşandığını, bütçeden belediyelere ayrılan payın 5 kat artırıldığını vurgulayan Türel, Başbakan Erdoğan’ın bu gelişmede önemli rol oynadığını bildirdi. NALAS Başkanı ve Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ise toplantıyla ülkeler arasındaki diyaloğa şehirlerin de katkı sağlamasının amaçlandığını belirtti. Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör de sağlıklı kentler tesis edilebilmesi için alt ve üst yapı hizmetlerinin kusursuz sunulmasının yeterli olmadığını, sosyal projelerin de bu hizmetlerle birlikte yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.


DÖRT DÖRTLÜK KEÇİÖREN’İ ANLATTI

Başkan Ak, sempozyumda Keçiören Belediyesi’nin sosyal belediyecilik faaliyetlerini anlatan “Dört Dörtlük Keçiören, Dört Dörtlük Sosyal Belediyecilik” adlı bir sunum da yaptı. Tüm konferansların ve sempozyumların amacının bilgi paylaşımı olduğuna işaret eden Başkan Ak, “Sosyal belediyecilik denildiğinde birçok konu geliyor. Sağlık, eğitim, kültür çalışmaları gibi. Bugün Yıldırım, Belgrad ve Güzelyurt belediyelerinin hizmetlerinden biz örnek alırız, onlar da bizlerden örnek alır. Böylece bilgi paylaşımı yaparız. Türkiye’deki belediyeler sosyal belediyeciliğe önem verdikleri için krizi hafif atlattık. Kriz kendi ülkemizde olabileceği gibi farklı ülkelerde de olabilir. Krize yerel yöneticiler her an hazır olmalıdır” diye konuştu. Keçiören Belediyesi olarak Van depreminde mağdur olan vatandaşlara ve Suriye’de zor durumda kalmış insanlara yardım gönderdiklerini söyleyen Başkan Ak, “Yerel yönetimler sadece kendi coğrafyalarına sıkışıp kalmamalıdır. Kardeş belediye uygulamasıyla farklı ülkelerdeki belediyeler ile işbirliği içindeyiz ve yapılan kampanyalara destek veriyoruz. Tecrübelerimizin paylaşılması, örnek alınması açılarından bu tür çalışmalar çok önemlidir” dedi.


SOSYAL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ

Başkan Ak sunumunda, Keçiören Belediyesi’nin Kadın Sığınma Evleri, şiddete maruz kalan kadınlara yönelik çalışmaları, Engelli Danışma Merkezi, engelli çocuklara yönelik Engelli Gündüz Misafirhanesi, Keçiören Toplumsal Gelişim Merkezi(TOGEM), yaşlılar için Bakım Merkezi, Huzurevi, Ev Asistanlığı Kursu, Sosyal Paylaşım Mağazası, Temiz Evler, Gülen Yüzler projesi vb. faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Şu ana kadar 50 bin Keçiörenlinin günlük sıcak yemek ihtiyacının karşılandığını ifade eden Başkan Ak, “İsraf etme, ihya et” kampanyası ile ihtiyaç fazlası eşyaları olan vatandaşlar ve ihtiyaç sahibi insanlar arasında köprü kurduklarını da belirtti.

 

29.03.2013