18 Aralık 2021

Keçiören Belediyesi tarafından el emeği göz nuru üretim yapan kadınların ev ekonomilerine katkı sağlamak için Keçiören Etlik Osmanlı Semt Pazarı’nda hizmete başlatılan ‘Üretici Kadınlar Pazarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Her cumartesi kurulan `Üreten Kadınlar Pazarı’nın açılışına Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, AK Parti Genel Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Ayşegül Eren Özdemir, AK Parti Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Çakmak katıldı.

Katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada Üreten Kadınlar Pazarı’nın geçmişte de Keçiören’de hizmet verdiğini söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Üreten Kadınlar Pazarımız hizmete başlamıştı, bugün resmi bir açılış yapıyoruz. Ev ürünü, el ürünü, geleneklerimizi yaşatan, unutulmaya yüz tutmuş olan dantellerimiz, geleneksel sanatlarımız burada üretilip satılıyor. Yıllar önce yine yapmıştık bunu. Belediyemiz bu hizmeti hiçbir ücret almadan veriyor. Sokaklarda bizden en çok istenen şey iş... Dünyanın hiçbir yerinde tüm vatandaşların kamuda istihdam edilmesi mümkün değildir. Gelişmiş ülkeler Avrupa ve Amerika’da da Türkiye’ye göre kamuda çalışan sayısı çok düşüktür. Herkesin üretime katkı sağlaması lazım. Çin`in 1 milyar 600 milyon nüfusu var. Her ev bir atölye gibi üretim merkezidir burada. Emek vermeden yemek yok. Hepimiz elimizi taşın altına koymalı  hazıra kaçmamalıyız.” dedi.

Başkan Altınok herkesin bir meslek sahibi olması gerektiğine de vurgu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İş isteyen arkadaşlarımıza, mesleğin ne dediğimizde, ‘her işi yaparız` diyorlar. Böyle bir şey olamaz. Bir meslek sahibi olmak gerekiyor. Herkes üniversite mezunu olursa diğer işleri kimler yapacak? 5 bin TL maaşla çoban bulunamıyor. Eğitim planlamasını da buna göre yapmak gerekiyor. İhtiyaçlara göre yeniden eğitim planlaması yapmak gerekiyor. Almanya’da nüfusun yüzde 10’u üniversite mezunu. ‘Hiçbir işim yok’ diyen gencimizin vebali bizdedir. Elbette yöneticilerimiz de bu konuda çalışma yapmalıdır ve yapıyorlar.”

Atatürk`ün, ‘vatan sevgisi vatan hizmetle ölçülür’ sözlerine atıfta bulunarak üretimi teşvik etmeye devam edeceklerinin altını çizen Altınok, “Üreten Kadınlar Pazarı’mızdaki satış gününü iki güne çıkaracağız. Ülkemizi, devletimizi, kendimizi seviyorsak çok çalışacağız. Bunun yolu da üretimden geçiyor. Biz de burada hanımlarımıza böyle bir imkan verdik. Onlar da üreterek hem kendilerine hem ülkelerine katkı sağlıyorlar. Kışın üşümeden yazın terlemeden satış yapacakları bir sıcacık pazar alanı sunduk. Ayrıca Keçikoop e-ticaret platformunu kurduk. Vatandaşlarımız ürettikleri ürünleri bize getiriyor, biz burada satıyoruz ve paralarını kendilerine teslim ediyoruz. Böyle de bir kooperatif sistemi kurarak ticareti ve satışı teşvik ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Yerli üretimin teşvik edilmesi gerektiğine ve yerli ürünlerin alışveriş tercihinde ilk sırada olması gerektiğine de değinen Altınok, “Kendi üreticilerimize, kendi sanayicilerimize, kendi tüccarlarımıza sahip çıkmalıyız ve onların ürettikleri ürünlerden satın almalıyız. Çin malı alana kadar burada el emeği göz nuru üretim yapan kadınlarımızdan ürünlerini almalıyız. Marka tutkunu bir toplum olduk. Yabancılar burayı  pazar yapmış durumda. Bana göre marka tutkusu biraz da aşağılık kompleksi gibi bir durumu ortaya çıkarıyor.  Yurtdışına dünyalar kadar paramız gidiyor. Kendi ürettiklerimize talep göstererek ülkemizi daha yüksek seviyelere çıkarırız.” diye konuştu.

Son dönemde artan kur artışının faiz lobilerinin oyunu olduğuna ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın bu oyuna karşı savaş verdiğine vurgu yapan Altınok şu mesajı verdi:

“Ülkemize bir operasyon yapılıyor. Faizi yükseltmezseniz biz de dolar ve avroyu yükseltiriz diyorlar. Enflasyonu da yükseltirsek faizi yükseltmek zorunda kalırsınız diyorlar. Bugün Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığımız şey yabancı faiz lobilerine meydan okumaktır. Düşük faizle işyeri açılsın, yatırım yapılsın, ev alsın, araba alsın istiyor hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız. Ülkemizin gelişmesine ve büyümesine katkı sağlamak için böyle bir çalışma yapılıyor. Bizim muhalefet de yabancıların ağzının suyu akınca onları alkışlıyor. Vatanına, milletine, ülkene, devletine yabancı operasyon yaptığında buna el ovuşturup, ağzından sular akıtıyorsan sana yazıklar olsun. Bu vatana diş geçirmek isteyen faiz lobilerine izin vermeyeceğiz. Onlara karşı direnen Cumhurbaşkanımıza destek vereceğiz. O da bizim için devletimiz için milletimiz için çalışıyor. Oyunların farkında olalım ülkemize, devletimize ve hükümetimize destek vermeye devam edelim.”

AK Parti  Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam da kadın üretimi konusunda Keçiören’in başarılı olduğuna vurgu yaparak, “Keçiören’de inanılmaz bir çalışma var. Keçiören’e her geldiğimizde bunu görüyoruz. Her gün bir açılış yapıyoruz Keçiören’de. Ekonomi ile ilgili başkanımızın söylediklerinin altına ben de imzamı atarım. Bu dönem sağlam durma dönemi. Buradaki kadın kardeşlerimiz  evimize hiç olmazsa ekmeğimizi götürüyoruz diyorlar. Üreten kadınlarımızın tamamına kapımız sonuna kadar açık. Başkanımız  sağ olsun gereken bütün teçhizatları da veriyor.  Dünya nüfusunun yarısı kadın yarısını da kadınlar yetiştiriyor. Onun için kadınlarımızın el emeği çok değerli. Biz kooperatifçilik konusunda iyi bir çalışma yapmıştık. Keçiören Şimdi bunu başarıyla sürdürüyor.” dedi.

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Hava çok soğuk bu hizmetle de aslında içimiz ısınıyor. Yaklaşık 30 yıllık kadın çalışmaları yapan milletvekiliyim. Siyaset öncesi de bir sivil toplum kuruluşunda kadın emeği ile ilgili çalışmalar yapmıştım. Cumhurbaşkanımızın çok değer verdiğim ve bize de bu dönemde bir motto oluşturan sözü var. O da `Kadını dışlayan toplum potansiyelinin ve gücünün yarısından vazgeçmiş demektir.’ İşte AK Parti 20 yıldır kadının potansiyeli ve gücünü ortaya çıkaracak politikalar için uğraşıyor. Keçiören Belediye başkanımıza emek veren tüm kadınlarımıza bu güzel hizmet için teşekkür ediyorum.’ İfadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesilerek Üreten Kadınlar Pazarı’nın açılışı yapıldı. Katılımcılar stant kuran kadınların tezgâhlarını tek tek ziyaret ederek hayırlı işler dilediler.