11 Mayıs 2019

ALTINOK: ANADOLU’MUZUN OVASI GÜZEL ŞEHRİ KONYA’DAYIZ

Keçiören Belediyesinin Ramazan etkenlikleri kapsamında, Konya’ya özgü kültürel gösterilerin sergilendiği ve Konya Kültür Evinin açılışının yapıldığı gecede konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Mevleviliğe ait gösterileri izlediğimiz bu güzel etkinliğimizde Konya’mızdayız. Umman şehir ve bu güzel şehir yüzölçümü bakımından Hollanda’dan daha büyük. Aynı zamanda ülkemizin en önemli hububat ambarı ve bir sanayi şehridir Konya. Anadolu’muzun en büyük ovasıdır” dedi.

Keçiören Belediyesi Ramazan etkinlikleri kapsamında Belediye Başkanı Turgut Altınok, Konya Kültür Evinin açılışını Konya Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı (KONEV) Genel Başkanı Hakkı Teke, KONEV Genel Sekreteri Yahya Erecekler ve Genel Sekreter Yardımcısı Nuri Bağrıyanık ile birlikte gerçekleştirdi. Etkinlikte, Ramazan ayının vazgeçilmezi olan Karagöz Hacivat gösterisi, yetişkin vatandaşların oynadığı sandalye kapmaca oyunu ve çeşitli ortaoyunu yarışmalarının sergilendiği coşkulu bir gece yaşandı. Program kapsamında Keçiörenliler, Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunun sahne aldığı konserle ve sema gösterileriyle ile unutulmaz bir geceye tanıklık etti.

ALTINOK: UMMAN ŞEHİR, GÜZEL ŞEHİR KONYA

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok her gün iftardan sonra düzenlenen Ramazan etkinliği programına katılan Keçiörenlilere hitap etti. Başkan Altınok, “Bu güzel etkinliğimizde Konya’mızdayız. Umman şehir ve bu güzel şehir yüzölçümü bakımından Hollanda’dan daha büyük. Aynı zamanda ülkemizin en önemli hububat ambarı ve bir sanayi şehridir Konya. Anadolu’muzun en büyük ovasıdır. Rahmet ve bereket ayı olan 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerifin rahmetinden, bereketinden ve füyuzatından rabbim hepimizi istifade ettirsin inşallah. Etkinliğimize katılan tüm vatandaşlarımın Ramazan-ı şerifini tebrik ediyorum”  dedi.

Altınok konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ramazan-ı şerifimiz milletimize, devletimize, Türk-İslam âlemine ve bütün insanlığın hayrına, güzelliklerine vesile olsun. Dünyada adaletin ve hakkın yerleşmesine vesile olsun. İslam coğrafyasında zulüm ve eziyet çeken, mazlum milletlerin kurtuluşuna vesile olsun. Mevlana hazretleri diyor ki; ‘Tasın ne kadarsa o kadar doldurursun.’ Tabi Mevlana bir ummandır, bir okyanustur Mevlevilik. Dolayısıyla sevgi vardır, birlik, beraberlik, iyilik, çile, ızdırap, sabır vardır. Ama hepsinden önemlisi güzellik vardır. Hep güzelliğe gitmiştir, güzeli aramıştır, güzele bakmıştır Mevlana.  Mevlevilikte, ‘Rabbimden geldik rabbime gideceğiz vardır’, iyilik, sevgi, birlik ve berberlik vardır.  Ne diyor Peygamber efendimiz (s.a.v); ‘Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.’ Ne diyor Hünkâr Hacı Bektaş Veli; ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım; gelin canlar hep beraber olalım.’ En çok ihtiyaç duyduğumuz hasretlerimizdir bunlar.”

DEVLETİMİZ PAYİDAR OLSUN

Türk milleti olarak kardeşlik bağının kuvvetlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Altınok, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

“Toplumuzun birliğe, beraberliğe, kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemdeyiz. İnşallah bu mübarek aylar devletimizin payidar olmasına vesile olur. Devletimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bütün silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bizlerin uğrunda seve seve şehadet şerbetini içen, şehadete ve şehitliğe koşan bütün kahramanlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.”