KEÇİÖREN TOPLUMSAL GELİŞİM MERKEZİ (TOGEM)

Toplumumuz gelenekleri ve görenekleri, güçlü aile bağları, sosyo-ekonomik imkânları ve yardımseverlik anlayışı ile yoksullukla mücadele edecek güç ve imkâna sahiptir. Yapılması gereken toplumun içindeki bu dinamiğin ortaya çıkartılması, harekete geçirilmesidir. Keçiören Belediyesi TOGEM olarak amacımız; yoksullukla mücadele sürecinde etkin bir rol almak, rehberlik ve öncülük yapmak ve hayırseverlerle ihtiyaç sahiplerini buluşturmaktır. Bu çerçevede iki yıl gibi kısa sürede hayırsever vatandaşlarımızın destekleri ile bin beş yüz ihtiyaç sahibi ailemize gıdadan kıyafete, beyaz eşyadan mobilyaya, kırtasiyeden oyuncağa bir çok kalemde yardım yapılmıştır.

Keçiören TOGEM’de Yardım Süreci Nasıl İşlemektedir?

Yardım talep eden kişi gerekli belgelerini teslim ettikten sonra belgeleri arşive alınmaktadır. Sosyal İnceleme ekiplerimiz bu ailelerin sosyal durumunu incelemek üzere evini ziyaret ederek, komşularıyla ve ilgili yerler ile görüşmektedir. Bu işlemlerin sonucunda aile için “Sosyal İnceleme Formu” doldurmakta, tespiti yapılan ailelerin inceleme formları Yardım Değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilerek uygun görülen yardımlara karar verilmektedir.

Değerlendirilen dosyalar bilgi işlem birimine aktarılarak, ailelere gidecek yardımların tarihleri ve çıkışları düzenlenmekte, ihtiyaç sahibi ailelerin yardımları ekiplerimiz tarafından kendilerine ulaştırılmaktadır. 

Yardım talep eden kişi aşağıda belirtilen belgeleri merkezimize posta yoluyla ya da şahsen getirerek yardım başvurusunda bulunabilir. 

Gerekli Belgeler

1.Fakirlik Belgesi(İlgili Muhtarlıktan), 

2.Form 5 Belgesi(İlgili Muhtarlıktan),

3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi,

4.Yardım talep eden kişinin durumunu ve talebini anlatan bir mektup,

5.Öğrenci ise öğrenci belgesi,

6. Sağlık yardımı talep ediyorsa sağlık raporu fotokopisi.

Keçiören TOGEM Ne Tür Yardımlar Yapmaktadır?

Yardım Türleri

Gıda Yardımı

• Giyecek Yardımı

· Kitap, Kırtasiye ve Oyuncak Yardımı

· Temizlik Malzemesi Yardımı

· Eşya Yardımı

· Çeyiz Yardımı

· Psikolojik Destek

· Hukuki Destek

· Eğitim Desteği

· Çocuk ve Hasta Bezi

· Engelli Araç-Gereçleri (Tekerlekli Sandalye, Koltuk Değneği, İşitme Cihazı…)

Keçiören TOGEM’e Nasıl Bağış Yapılabilir?

Nakit Bağışı

Keçiören TOGEM ayni yardımları kabul etmektedir. Nakit yardımları iki şekilde kabul edilmektedir;

• Nakit yardımınızı Keçiören TOGEM merkezine gelip, sosyal incelemesi tamamlanmış olan ihtiyaç sahibi aileye elden teslim edilmesi.

• Keçiören TOGEM tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmek üzere alınan ihtiyaç malzemelerinin bedelini, malzemelerin alındığı kişi ya da kuruma bizzat nakit bağış yapacak kişi tarafından ödenmesi şeklinde yapılabilir.

Giyecek Bağışı

Keçiören Belediyesi TOGEM, çalışma sistemi gereği birinci el giysi ve kullanılabilir durumdaki ikinci el giysi (yıkanmış ve ütülenmiş) bağışlarını kabul etmektedir. Giyecek bağışında bulunmak isteyen kişi ya da kurumlar bu yardımları kendi olanaklarıyla getirebilir ya da bağışlanacak giysinin fazla olması koşuluyla Alo TOGEM hattına bilgi vererek, giysilerin Keçiören Belediyesi TOGEM araçları ile alınması sağlayabilirler.

Kitap, Kırtasiye ve Oyuncak Bağışı

Genel kırtasiye (kalem, defter, boya vs.) ürünlerin bağışını kabul ettiği gibi, birinci el ve kullanılabilir durumdaki ikinci el kitap ile oyuncak yardımınızı da kabul etmektedir.

Eşya Bağışı

Keçiören TOGEM birinci el ve kullanılabilir durumdaki ikinci el eşya yardımlarınızı kabul etmektedir. İkinci el eşya bağışı için, sosyal inceleme ekipleri bağış yapılmak istenen eşya ya da eşyaların uygun olup olmadığını kontrol ettikten sonra TOGEM sevkiyat ekiplerini bilgilendirerek eşyaların teslim alınmasını sağlamaktadır.

Diğer bağışlarınız için Alo Keçiören Belediyesi TOGEM (0 312 338 00 83) hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Keçiören TOGEM Gönüllüsü Olmak İster Misiniz?

Keçiören Belediyesi TOGEM yoksullukla mücadelede, gönüllülük faktörünün en önemli etken olduğunu düşünerek hareket etmektedir. Gün geçtikçe çoğalan TOGEM gönüllüleri; çalışanlarımızın yükünü hafifletmekte ve maddi manevi destekleriyle TOGEM’in gücüne güç katmaktadırlar. Gönüllülerimiz maddi bir karşılık beklemedikleri gibi, yaptıkları ayni ve nakdi bağışlarla da bir çok ailenin kömürden eşyaya, giyimden çeyize çeşitli ihtiyaçlarını gidermektedir.

Gönüllü olarak çalışmak isteyen tüm bireylerin haz alacakları, yapmaktan zevk duyacakları her iş TOGEM de mevcuttur. Gönül dostlarımızın bize yardımcı olabileceği birimler;

•Yardımların Ailelere Ulaştırılması

•Yapılan Organizasyon ve Projelerde yer almak

• Togem’e yapılan bağışların düzenlenmesi, temizlenmesi, araç sağlanması, ailelerin giydirilmesi,

•Lojistik destek

TOGEM de gönüllü olarak çalışmak isteyen vatandaşlarımızın istenen evraklar;

• Nüfus cüzdan fotokopisi,

• 1 adet fotoğraf

Keçiören TOGEM merkezimize gelerek, TOGEM gönüllü formumuzu doldurup, TOGEM gönüllüsü olabilirsiniz. Sizde birçok gönüllümüz gibi organizasyon ve projelerimizde yer alarak insanlara yardımcı olabilirsiniz.

Keçiören TOGEM Birimleri:

Bilgi İşlem: Yapılan tüm işlemlerin (Başvuru, bağış, yardım sevkiyatı vs.) bilgisayar ortamına aktarımını takip eder.

Sosyal İnceleme Ekibi: Yapılan başvuruları yerinde tespit eder ve sosyal inceleme komisyonuyla başvuruları değerlendirir.

Lojistik: Komisyon tarafından belirlenen yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırır ve yapılan bağışların merkezimize getirilmesini sağlar.

Keçiören TOGEM Proje ve Faaliyetleri

Gezici Anaokulu projesi

1. 1000 adet bilgisayarın okullara ve özel eğitim okullarına, başarılı olan engelli-engelsiz öğrencilerimize dağıtımı.

2. Özel eğitim sınıflarının açılması.

3. “Engelsiz Kent” projesi çerçevesinde Keçiören bölgesinde okullardaki oyun alanlarının düzenlenmesi.

4. “Bi Sana Bi Bana” adlı proje çerçevesinde oyuncak ve kitap bağışı kabulü

5. “Elimi Tut Sevincimi Paylaş” gönüllülük projesi.

6. Sincan Yenikent Cezaevinde kalan kadın hükümlülere kıyafet ve genel ihtiyaç malzemesi götürülmesi.

7. “Ev Asistanlığı” projesi ile evlere yardımcı eleman yetiştirme.

8. Keçiören Müftülüğüne bağlı Kur’an Kurslarının iyileştirilmesi.

9. Yoksul ailelere iftar yemeği davetleri

10. Geleneksel Uluslararası Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde açılan “TOGEM HAYIR ÇARŞISINDA” ihtiyaç sahibi ailelerimizin Ramazan boyunca geçimlerini sağlamalarına olanak verilmektedir.

 

 

Dr. Besim Ömer Caddesi No:29 Keçiören/ANKARA

0312 338 87 06 – 338 00 83