11 Tem 2019

ALTINOK: GÖZYAŞLARI TÜRKİYE’DE DE AKMIŞTIR

Keçiören Belediyesi ile Bosna-Hersek Ankara Büyükelçiliği’nin Srebrenitsa Katliamı’nın 24. yılını anmak için  ortaklaşa düzenlediği ‘Srebrenitsa Katliamını 24. Yılını Anma Programı’na katılan Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Bosna-Hersek’te akan gözyaşları burada, Türkiye’de de akmıştır. Yürekler burada da yanmıştır. Birçok vatandaşımız bizleri de cepheye, Bosna’ya alın, orada savaşalım demiştir” dedi.

Keçiören Aliya İzzet Begoviç Parkı’nda düzenlenen Srebrenitsa Katliamı’nın 24. Yılı Anma Programı’na Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadovic, AK Parti Ankara milletvekilleri Emrullah İşler, Zeynep Yıldız, Arife Polat Düzgün, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Keçiörenli vatandaşlar katıldı.

SREBRENİTSA KATLİAMI BİR İNSANLIK DRAMIDIR

Program, milli marşların okunmasının ardından saygı duruşu ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Anma etkinliğinde gerçekleştirilen protokol konuşmalarında kürsüye gelerek katılımcılara hitaben konuşan Başkan Turgut Altınok, “Gönlümüzde kazılı ve beynimizde yazılı olan Srebrenitsa Katliamı’nın 24. yıl dönümünde bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Avrupa’nın göbeğinde, Birleşmiş Milletlerin (BM) koruması altında olan bu coğrafyada bir vahşet, soykırım, insanlık dramı ve insanlık felaketi yaşandı. Bu anma programı tarih adına attığımız acı bir imza olsa da, bir güzelliği var ki o da acıyı paylaşmaktır. Bu katliamı gerçekleştirenler, Allah katında hak ettikleri cezayı elbette alacaklardır” diye konuştu.

ALİYA İZZETBEGOVİÇ BİR KAHRAMAN VE BİR ANITTIR

Başkan Altınok, Boşnak devlet adamı ve Bosna-Hersek`in ilk Cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç’e atıfta bulunarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Merhum Aliya İzzetbegoviç bir kahraman ve bir anıttır. İnsanlık adına, Bosna adına, mazlum milletler ve mazlum insanlar adına bir kahramandır. İman gücüyle her taraftan kuşatmayı yarmış ve Bosna-Hersek’in kurtuluşuna liderlik etmiştir. Şuanda eğer Balkan halkı bir arada yaşayabiliyorsa Aliya İzzetbegoviç’in bunda büyük emeği vardır. Aliya İzzetbegoviç’in, ‘Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacak’ sözü her şeyi anlatmaktadır. Bu sözün üstüne ne bir şey yazılır ne de bir söz söylenir. Bu anlamda Bosna-Hersek devleti var olsun.”

Programın sonunda Başkan Turgut Altınok ve beraberindeki Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadovic, AK Parti Ankara milletvekilleri Emrullah İşler, Zeynep Yıldız, Arife Polat Düzgün, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut ve Keçiörenli vatandaşlar Aliya İzzetbegoviç Parkı’ndaki anıta çelenk ve karanfil bırakarak dua ettiler.