03 Kasım 2019

Okul kantinlerini ve okul çevrelerini sürekli kontrol altında bulunduran Keçiören Belediyesi Zabıta Ekipleri öğrencilerin sağlığı ve güvenliği için harekete geçti. ‘Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz’ diyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Amacımız öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmesi” mesajı verdi.

Keçiören Belediyesi Zabıta Müdürlüğü`ne bağlı ekipler, okul kantinleri denetimlerine hız kesmeden devam ediyor. Okul kantinlerini belirli plan dahilinde denetleyen ekipler, bu sayede okul önlerindeki çevre, görüntü ve gürültü kirliliğinin de önüne geçiyor. Zabıta ekipleri, belediye sınırları içerisinde kantin ve kafeteryası olan tüm okullarda genel temizlik, iş kıyafeti, kaliteli gıda malzemesi, satışa sunulan ürünlerin son kullanma tarihleri ve gıda maddelerinin muhafazası gibi konularda denetimlerini sürdürüyor.

OBEZİTE VE SAĞLIKSIZ BESLENMENİN DE ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Geleceğin teminatı olan öğrencilerin sağlığına önem veren Keçiören Belediyesi, okul kantinlerini denetleyerek dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların ve obezitenin de önüne geçmeyi hedefliyor.

Gazlı içecek, kızartma ve cips gibi ürünlerin satışını yapan kantin işletmecilerini önce uyaran daha sonra uyarıları göz ardı ederek kurallara uymayanlara idari yaptırım uygulayarak Belediye Encümeni`ne sunan Keçiören Belediyesi zabıta ekipleri,  amaçlarının öğrencinin sağlığını korumak olduğunu belirterek kantin işletmecilerini de sağlıklı besinler satmaları hususunda bilgilendiriyor. Ayrıca, öğrenci sağlığını tehdit eden, okul önlerindeki denetimsiz gıda satışı yapan seyyar satıcılara da göz açtırmayarak çevre, görüntü ve gürültü kirliliğine de izin vermiyor.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Zabıta ekiplerimizce sık sık bu tür denetimleri gerçekleştiriyoruz. Amacımız öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmesi. Çocuklarımızın da gazlı içecekler ve fast food ürünleri yerine süt, ayran, taze sıkılmış portakal suyu ve meyve tüketmelerini tavsiye ediyorum. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız bizim gözbebeğimiz, sağlıklı toplumlar sağlıklı nesillerden oluşur" dedi.