13 Ekim 2021

Keçiören Belediyesi Ankara’nın başkent oluşunun 98’inci yılı dolayısıyla dün düzenlenen ‘5-13 Ekim Uluslararası Başkent Ankara Haftası Türk Dünyası Konseri’nin ardından bugün de Kalaba Kent Meydanında kutlama programı düzenledi. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimiz ilan edildi ama Ankara’mızın başkent ilan edilmesi de çok anlamlıdır. Ülkenin her tarafı işgal edilmiş, bir tek Ankara kalmıştır elde. Düşman Polatlı’ya kadar gelmiş artık son kaleyi de kuşatmak istemiştir.  Bu anlamda Ankara’nın başkent olması demek küllerinden yeniden bir Türk devletinin doğması demek, İstiklal mücadelesinin kazanılması demektir.” dedi.

Keçiörenli öğlencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Keçiören Kaymakamı Mehmet Akçay, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, mahalle muhtarları siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Etkinlikte katılımcılara hitaben konuşan Başkan Altınok, Keçiören’in Milli Mücadele’deki önemine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Keçiören Millî Mücadele’nin karargâhı ve merkezidir. Atatürk Ankara’ya geldiğinde 27 Aralık 1919’da Ulus’a gidiyor. Müftülüğü ve valiliği ziyaret ediyor. Millî Mücadele ateşini zaten yakmıştı. Bu ateşi daha da yükseklere taşıyor. Şu an meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün bulunduğu binayı ve Çoban Mektebini karargâh olarak kullanılıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün binasında 6 buçuk ay kalıyor. Burayı Genelkurmay harekât, planlama, istihbarat karargâhı olarak kullanıyor, aynı zamanda iletişim için Anadolu Ajansını da burada kuruyor. Çoban Mektebimizi şimdi restore ediyoruz.”

Atatürk ve silah arkadaşlarının yazdığı kahramanlık destanının Türk gençleri için örnek teşkil ettiğine de dikkati çeken Altınok, “Atatürk, İngiliz ve Amerikan mandasını reddetmiş, Türk esir yaşamaz, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek Milli Mücadeleyi başlatmış ve kazanmıştır. Siperler Çanakkale`de 6 ve 8 metredir. Şehit olacağını göre göre ölüme koşan yiğitlerin kanıyla sulanmıştır bu topraklar. Siperlerde ay ve hilal şehitlerimizin üzerine düşmüştür. Bayrağımızın rengi şehitlerimizin kanıdır. Bu nedenle bayrağımız yüce ve kutsaldır. Atatürk gençlere ‘Atanı, tarihini ve geçmişini tanıdıkça kendinde büyük işler başarmak için güç ve kudret bulacaksın” diyor.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte AFTAD Gençlik Spor Kulübü Seymen ekibi gösteri düzenledi. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Ankara İl Yarışmasında Osmaniye yöresiyle ikincilik kupası kazanan folklor ekibi de Başkan Altınok ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Altınok, programın sonunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü Atatürk Odası, 1’inci ve 2’nci Meclis ile Anıtkabir’i ziyaret edecek olan öğrencileri uğurladı.