• Akmasa Çağrı Merkezi Akmasa Çağrı Merkezi : 444 52 76    Bip Hattı Hattımız : +90 530 917 52 76
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başkan Altınok: Okyanusları ve Denizleri Başkente Taşıdık

Paylaşmak İçin Tıklayınız

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye’nin hava akvaryumlarından biri olan “Deniz Dünyası” ile okyanusları ve denizleri Başkent’e taşıdıklarını belirtti. Altınok, “Okyanus ve denizlerdeki eşsiz güzellikteki canlıları vatandaşlarımızın beğenisine sunan Deniz Dünyası, şehit ve gazi yakınlarına, 0-12 yaş grubundaki çocuklarımıza ve okul gezisiyle toplu olarak ziyarete gelen öğrencilerimize ücretsiz olarak hizmet veriyor” dedi.

ZİYARETÇİLERİ 13 AKVARYUM KARŞILIYOR

Başkan Altınok, 2 bin 200 metrekarelik alana sahip olan Deniz Dünyası’nın ilk bölümünde 7 adet 1,5 tonluk, 6 adet de 50 tonluk akvaryumun bulunduğunu belirtirken, buradaki akvaryumlarda kabuklu deniz canlıları, pirhana, ahtapot, müren, mığra ve bitki türleri ile Marmara, Ege ve Karadeniz’de yaşayan su canlılarının bulunduğunu söyledi.

DENİZ DÜNYASIYLA GÖRSEL ŞÖLEN

Tropikal tatlı su canlıları ile Hint ve Pasifik Okyanusundan getirilen canlılara da ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Altınok, Deniz Dünyası’nın diğer bölümleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Deniz Dünyası’nın ikinci kısımda vatandaşlarımızın anılarını ölümsüzleştirmek için fotoğraf çektirebildiği, çocuklarımızın kendilerini çizgi film sahnelerinde hissettiği Deniz Dünyası tüneli yer alıyor. 18 metre uzunluğundaki tünelimiz 300 ila 350 tonluk tuzlu su ile dev bir görsel şölen sunuyor. Yine burada Karadeniz, Marmara, Kuzey Ege soğuk su balıklarının yanı sıra köpek balıkları, vatozlar ve levrekler bulunuyor. Tesisteki üçüncü kısım da 6 akvaryumdan oluşuyor. Burada tatlı su canlıları yaşıyor. Tropikal paku, koi, amazon tetrozonları, tatlı su kabukları, pengasus, Afrika ve Amerika cikletleri bu noktada ziyaretçileri karşılıyor. Tesisimizdeki dokunma havuzu ise özel gereksinimli çocuklarımızın koi balıklına dokunmalarına imkân sağlıyor.”

DENİZLERİN TUZLULUK ORANI KABUKLU MÜZESİNDE

Deniz Dünyası’nda bulunan “Kabuklu Müzesi” ile dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli denizlerinden getirilen midye, yengeç, böcek gibi canlıları ile denizlerindeki tuzluluk oranlarının sergilendiğini de aktaran Altınok, “Tesisimizde su kaplumbağası, iguana, albino ve burma pitonu, 2 adet nil timsahı bulunuyor. Aynı zamanda 3d sinema sistemiyle öğrenci gruplarına ve misafirlere ücretsiz sinema ve belgesel izleme imkânı sunuyoruz” diye konuştu.

10.06.2020