02 Nisan 2020

Keçiören Belediyesi koronavirüs salgını nedeniyle evlerinden çıkmayan vatandaşlar için ‘Kitap Çağır’ sistemini hizmete soktu. Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Vatandaşlarımızı hem kitap okumaya teşvik etmek hem de evlerinden çıkmadan istedikleri kitaplara ulaşmalarına imkân sağlamak için Kitap Çağır sistemini belediyemizin web sitesinde işletmeye başladık. Vatandaşlarımız evde kalsın, kitapları biz kapılarına kadar getirmeye devam edeceğiz” dedi.

EVDEN ÇIKMADAN 40 BİN KİTABA ULAŞMA İMKÂNI

Keçiören Belediyesi tarafından, Fatih Kütüphanesi’ndeki 40 bin kitaba evden çıkılmadan ulaşılabilmesi için devreye sokulan Kitap Çağır sistemi Keçiörenlilerden büyük ilgi gördü. Bir günde 552 kitap talebi alan Keçiören Belediyesi, kütüphanede kurduğu ekipler aracılığıyla kitaplara temasın önüne geçerek ve poşet içerisinde dezenfekte edilmiş halde vatandaşların adreslerine ulaştırmaya başladı.

“HER GÜN YENİ HİZMETLERİ DEVREYE SOKUYORUZ”

Kitap Çağır sitemi üzerinden bir günde 552 talebin geldiğini söyleyen Başkan Altınok, Keçiörenlilerin uygulamaya gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Altınok, “Salgınla mücadele ederken vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını karşılamak yerel yönetimler olarak bizim temel görevimizdir. İnsanlarımızın sağlığı ve yarınlarımızın aydınlığa açılması için evde kalmaya devam edelim. Bizler hizmetkâr olarak her gün yeni birçok hizmeti devreye sokup vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

`KİTAP ÇAĞIR` NAŞIL İŞLİYOR?

Keçiören Belediyesi web sitesi üzerinden Kitap Çağır ‘https://www.kecioren.bel.tr/kitap-sorgu.html linkini tıklayan vatandaşlar sisteme giriş yaparak Fatih Kütüphanesinde kitap sorgulaması yapıyor. İstenilen kitap kütüphanede mevcut ise Fatih Kütüphanesinden vatandaşa onay bilgilendirme maili gönderiliyor. Eğer istenilen kitap ödünç verilmiş ya da kütüphanede yok ise vatandaş telefonla aranarak veya yine mail gönderilerek bilgilendiriliyor. Vatandaş farklı bir kitap almak istiyorsa tercih ettiği diğer kitaplar evlerine ulaştırılıyor. Talep edilen kitap el teması kurulmadan, ıslanmayacak şekilde dezenfekte edilerek poşetleniyor ve özel ekipler tarafından 48 saat içerisinde vatandaşın adresine ulaştırılıyor. Kitap teslim tutanağına ödünç verilme süresi ve ne zaman geri alınacağı yazılarak tekrar evlerden toplanıyor. Toplanan kitaplar dezenfekte edilerek talep edilmeye hazır hale getiriliyor.