12 Kasım 2019

“Keçiören’de herkesin bir dikili ağacı olacak” diyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok Keçiören’deki en büyük ağaçlandırma seferberliğine imza atarken, “Yeşil Keçiören, yeşil sokak, yeşil mahalleler hedefiyle 10 yıl içinde Keçiören`in en yeşil ilçe olması için çalışıyoruz, en büyük zenginlik budur, gelecek nesillere yaşanabilir şehir ve güzel bir çevre bırakmaktır” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü ve tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleşen ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası kapsamında büyük bir ağaçlandırma seferberliği yapan Keçiören Belediyesi, 69 bin metrekare alana Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, AK Parti İlçe Başkanı Zafer Çoktan’ın da katılımıyla 2 bin fidan dikti.

“10 YIL SONRA KEÇİÖREN TÜRKİYE’NİN EN YEŞİL İLÇESİ OLACAK”

Sivil toplum kuruluşları, okullar ve muhtarların da katılımıyla Yükseltepe Mahallesi’nde gerçekleşen ağaçlandırma töreninde Başkan Altınok, “Keçiören’imiz için güzel bir gün” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Güzel ve yaşanabilir şehir, yeşil çevre ve nefes alacak parklar geleceğe bırakacağımız en güzel mirastır. Biz 69 dönümlük bu alana AVM, rant, rezidans yapmak yerine bizden sonrakilere miras kalacak bir yaşam alanı yapıyoruz. Yeşil alanlar, parklar, çevre, yürüyüş yolları şehirlere nefes aldıran yerlerdir. Keçiören’e bir akciğer kazandırıyoruz. Yeşil Keçiören, yeşil sokak, yeşil mahalleler hedefiyle 10 yıl içinde Keçiören`in en yeşil ilçe olması için çalışıyoruz, en büyük zenginlik budur, gelecek nesillere yaşanabilir şehir ve güzel bir çevre bırakmaktır. Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli’ye de söyledim, penceresinden bakınca yeşil görmeyen vatandaşımız kalmayacak. Çünkü biz günü değil geleceği kurtarıyoruz. Bizden sonraki nesillere huzur içinde yaşayacakları bir şehir bırakıyor, yaşanabilir şehirler inşa ediyoruz.”

“EN BÜYÜK ZENGİNLİK YAŞANABİLİR ŞEHİRLER”

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) ‘Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz’ Hadisini, Atatürk’ün ‘Vatan sevgisi vatana hizmetle olur’ ve Fatih Sultan Mehmet’in ‘Yaş kesen baş keser’ sözlerini hatırlatan Altınok, “İstanbul fethedildiğinde yeşil alanı yoktu, Fatih Sultan Mehmet zamanında oldu. Bizler de ruhu, kimliği olmayan şehirler yerine planlı, yaşanabilir şehirler bırakmalıyız. En büyük zenginlik budur” dedi.

Altınok, 69 dönümü ağaçlandırmaya ayıran bir başka Belediyenin Ankara’da olmadığına dikkat çekerek, spor ve oyun alanları ile yepyeni bir yaşam alanının Keçiören’e kazandırıldığını söyledi.

Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazileri minnet ve rahmetle anan Altınok ayrıca doğa ve ağaç sevgisinin de önemine değinerek, “Hep birlikte bu fidanları koruyup, sulayacağız” hatırlatması yaptı. Fidan dikerek ilk can sularını da veren Altınok, programda öğrencilere sedir çam fidanı hediye etti.

BULUT: KEÇİÖREN’E YAKIŞAN BİR GÜZELLİK KAZANDIRILDI

Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut da, “Tüm Türkiye’de ağaç dikme seferberliği var, herkes ‘Geleceğe Nefes’ kampanyasını canı gönülden sahiplendi, 25 ilçe arasında Keçiören parlayan yıldız, insanların mutlu ve huzurlu yaşadığı bir ilçe, Başkanımız Sayın Turgut Altınok’a Keçiören’e yakışan bir güzellik kazandırdığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2 BİN AĞAÇ DİKİLDİ, 5 BİN FİDAN DAĞITILDI

Programda ıhlamur, akçaağaç, kırmızı yapraklı akçaağaç, iğde, dut, akasya, lüküstürüm, çınar, ladin, batı ladini, kara çam, arizona mavi servi, sarı çam, mavi servi, sedir türünde 2 bin ağaç dikilirken, programa katılanlara da 5 bin adet sedir çam fidanı dağıtıldı.