10 Kasım 2019

Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 81. yıldönümü nedeniyle düzenlenen çeşitli törenlerle anılırken Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, zekasıyla, dehasıyla, bilgisiyle, tecrübesiyle 7 düvelle mücadele ederek yeni bir devlet kurmuş, milletler tarihine, dünya tarihine mührünü vurmuş bir liderdir. Atatürk’e bu ülkede yaşayan herkesin saygı ve şükran duyması lazım” dedi.

Ulu önderin ebediyete intikalinin 81. yılında ilk olarak Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törene Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, şube müdürleri, müdürler, öğretmenler, veliler ve öğrencilerle birlikte katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Atatürk oratoryosunu izledi. Duygusal anların yaşandığı ve Atatürk’ün hayatından kesitlerin sinevizyon gösterisi ile yansıtıldığı oratoryonun ardından “Özlemimdeki Atatürk” konulu şiir, mektup, resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

ATATÜRK, TÜRK MİLLETİNİN ORTAK PAYDASIDIR

Atatürk’ün Türk milletinin ortak paydası olduğunu vurgulayan Başkan Altınok, resim kategorisinde 1. olan Nisa Şahbaz’a ödülünü takdim etti. Programa katılan gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Altınok, Keçiören’in Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olduğunu ve Atatürk’ün kaldığını hatırlatarak gençleri, Atatürk Bahçesi Botanik Park, teleferik, şelale, Deniz Dünyası ve Estergon Türk Kültür Merkezi’ni kapsayan mini Keçiören turuna davet etti.

“KEÇİÖREN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULDUĞU YERDİR”

Gençlerle bol bol fotoğraf çektiren Altınok, resim sergisini gezdikten sonra Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki Atatürkçü Düşünce Derneği Keçiören Şubesi’nin yeni yerleşkesinin açılışına ve Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek’in “Kitap Okuyan Atatürk” söyleşisine katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Atatürkçü Düşünce Derneği Keçiören Şube Başkanı Fahrettin İmamoğlu’nun katıldığı programda ebediyete intikalinin 81. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve saygıyla andıklarını ifade eden Başkan Altınok, “Keçiören Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yerdir. Atatürk 27 Aralık’ta Ankara’ya ilk geldiğinde seğmenler karşılıyor, o arada Samanpazarı esnafı kahve ikram etmek için Atatürk’ü davet edip, milli mücadele için topladıkları paraları kendisine takdim ediyorlar. Sonra Keçiören’e geliyor, meteoroloji binasında 6- 8 ay kalıyor, harekât merkezi ve ilk genelkurmay karargahı Keçiören oluyor” dedi.

ATATÜRK’E BU ÜLKEDE YAŞAYAN HERKESİN SAYGI VE ŞÜKRAN DUYMASI LAZIM

Atatürk’ün manda ve himayeyi reddettiğine, esareti kabul etmediğine vurgu yapan Altınok, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, zekasıyla, dehasıyla, bilgisiyle, tecrübesiyle 7 düvelle mücadele ederek yeni bir devlet kurmuş, milletler tarihine, dünya tarihine mührünü vurmuş bir liderdir. Atatürk’e bu ülkede yaşayan herkesin saygı ve şükran duyması lazım, küllerinden doğan bir devlettir Türkiye Cumhuriyeti” diye konuştu.

ZEYBEK’TEN “KİTAP OKUYAN ATATÜRK” SÖYLEŞİSİ

Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, Turgut Altınok türü bir belediye başkanlığı adı altında doktora tezinin üniversitelerde hazırlanması gerektiğini ve Keçiören’in bir şehre dönüşmesinin, düzenli ve huzurlu olmasının mimarı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Atatürk’ü anlamaya ve anlatmaya çalışıyorum ve insan en çok anlatırken öğreniyor. Kimi kaynaklara göre 5 bin, kimi kaynaklara göre de 3 bin 997 kitabı okuyan, okuduğunun sağlamasını yapan, okuduğu ve öğrendiklerini uygulayan bir liderdi.  Hayatı, dünyayı, insanı ve milletleri tanımak için okuyordu.”

Atatürk’ün yazar kimliğine de vurgu yapan ve geometri kitabı yazdığını hatırlatan Zeybek sözlerini büyük alkış altında “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek tamamladı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Keçiören Şubesi’ne yer tahsisinde bulunan Başkan Altınok’a teşekkür plaketi verilmesinin ardından yeni yerleşke protokol tarafından gezilerek kısa bir sohbet gerçekleştirildi.

ALTINOK, BELEDİYE YÖNETİCİLERİ VE MUHTARLARLA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Başkan Turgut Altınok, düzenlenen iki programın ardından muhtarlar, başkan yardımcıları ve birim müdürleri ile birlikte Ulu Önderin ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i ziyaret etti. Başkan Altınok, beraberindeki heyetle ellerinde Türk bayrakları ve karanfillerle Aslanlı Yol’da yürürken vatandaşların yoğun ilgisi ve sevgisi ile karşılaştı. Vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı da çektiren Altınok, “Türklere bir devlet kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve bu vatanı vatan yapan tüm şehit ve gazilerimize şükran borçluyuz. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.