16 Tem 2020

BAŞKAN ALTINOK: MİLLİ MÜCADELEDE KEÇİÖREN ÖNEMLİ BİR MERKEZDİR

Keçiören Belediyesi, 15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yıl dönümünde şehit ve gazileri anmak için bir anma program düzenlendi. Belediye Başkanı Turgut Altınok, “15 Temmuz, devletimizin tarihine derin yazılarla yazılmış olan bir gündür. En çok şehit ve gazi veren ilçe Keçiören’dir. 27 Aralık 1919`da Mustafa Kemal Atatürk Ankara`ya geldiğinde genelkurmay karargâhını Keçiören`e kurmuş, burayı önemli bir merkez yapmış ve Milli Mücadele`yi burada başlatmıştır” dedi.

Keçiören Belediyesi ile Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen anma programı, Keçiören Belediyesi 15 Temmuz Şehitler Anıtı önünde düzenlendi. Programa Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve ailesi,  MHP eski Afyon Milletvekili Müjdat Kayayerli, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“KEÇİÖREN, ÜLKEMİZİN KÜLLERİNDEN DOĞUŞUNA BÜYÜK KATKILARDA BULUNMUŞTUR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar eşliğinde başlayan programda kürsüye çıkan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, alanda bulunan protokolü ve diğer katılımcıları selamlayarak, Milli Mücadele ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde Keçiören’in önemine vurgu yaptı. Altınok, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 27 Aralık 1919`da Ankara`ya geldiğinde Genelkurmay Karargâhını Keçiören`e kurdu ve Milli Mücadele`yi burada başlattı. Keçiören, Milli Mücadele`de ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda önemli bir merkez, önemli bir eşik olmuştur.  Keçiören, Türkiye Cumhuriyeti`nin küllerinden doğuşuna büyük katkılarda bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

“BİRİNCİ VAZİFEMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’Nİ KORUMAKTIR”

Başkan Altınok konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ne de atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Gençliğe Hitabesi’nde gençlerimize birinci vazife olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin istiklalini ve istikbalini korumayı hedef gösteriyor. Hainler, içerde ya da dışarda ülkeyi kuşatmış olsalar da, yine ülkemizi müdafaa edecek kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu vurguluyor. 15 Temmuz’da da devletin içeriden ve dışarıdan kuşatıldığını görüyoruz.  İşte 15 Temmuz’da da Türk milleti vazifesini yerine getirerek, şehit ve gazilerimiz nerede bir saldırı varsa oraya koşarak ülkesini ve milletini müdafaa etmiştir.”

CUMHURBAŞKANIMIZ DARBECİLERE MEYDAN BIRAKMADI”

Darbeci hainlerin oyununa karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük direnç gösterdiğini de belirten Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da 15 Temmuz gecesi halkımızı meydanlara davet etmiş ve ‘ben de geliyorum’ diyerek darbecilere meydanı bırakmamıştır. Hainlere karşı dik durarak, direnerek milletiyle birlikte vatanını savunmuştur. Devlette paralel yapılanma olmaz. Yaşadığımız olaylardan ders çıkarmalıyız. İnşallah devletimiz bir daha böyle ağır bir bedel ödemez. Şunu da bilelim ki Türkiye; Suriye, Irak, Yemen ve Libya gibi olmamıştır, olmayacaktır. Türk milleti kardeştir;  Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımı yapılmaksızın bu ülke hepimizindir. Bu anlamda birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize her zamankinden daha çok sahip çıkmak zorundayız. Azeri bir şairimiz diyor ki, ‘Olmaya vatan Yahşi ölmeye vatan Yahşi.’ Yani vatanı olmayanın mezarı da olmaz. Atatürk’e, Kurtuluş Savaşı`ndan sonra Milli Mücadele’deki başarısını neye borçlu olduğunu soruyorlar. Atatürk, bu başarıyı Türk milletinin yüksek imanına ve cesaretine borçlu olduğunu belirtiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Doğu’da, Güneydoğu`da, ülkemizin her yerinde geçmişten günümüze kadar şehit olan tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum.”

KAYMAKAM BULUT: EN ÇOK ŞEHİDİ KEÇİÖREN VERDİ

Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut ise 15 Temmuz hain darbe girişimini kınayarak, şehit ve gazilere duyduğu saygı ve minneti dile getirdi. Bulut, “Örgütlü bir din istismarcısı olan terör örgütüne karşı Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye tek yürek olmuştur. Ankara’daki olayların merkezi Çankaya ve Yenimahalle olsa da, en çok şehit ve gazi veren ilçe Keçiören olmuştur. Bu denli duyarlı bir ilçenin mensubu olmaktan onur ve gurur duyuyorum” dedi.

Anma programının sonunda, Başkan Altınok ile Kaymakam Bulut Keçiörenli şehitleri lavi tekniğiyle portreleyen resim ve Türk bayrağı hediyelerini şehit ailelerine takdim etti. Daha sonra tüm katılımcılarla birlikte 15 Temmuz Şehitler Anıtı’na karanfil bırakıldı.