• Bilgi Hattı : 444 52 76    & Hattımız : +90 530 917 52 76
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

MÜDÜRLÜK FAALİYETLERİMİZ

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

Açılış ve Konserler

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü belediyemiz tarafından düzenlenen açılış, temel atma gibi etkinliklerde diğer müdürlükler ile ortaklaşa çalışmalar yapmaktadır.

Müdürlüğümüz vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda belirli günlerde konserler düzenlemektedir. Konserlerimiz tamamen halka açık ve ücretsizdir.

Şenlik ve Festivaller

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Gençlik Haftası, Sünnet Şöleni, Geleneksel Yıl Sonu Şenlikleri gibi etkinlikler düzenleyerek hemşehrilerimiz arasında birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını güçlendirmektedir.

Önemli Gün ve Hafta Kutlamaları

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü belirli gün ve haftalarda anma ve kutlama programları düzenlemektedir. Anneler günü, Babalar Günü, Dünya Kadınlar Günü, Nevruz, Aşure Günü, Mevlana’yı Anma Haftası, İstiklal Marşı’nın Kabulü, Çanakkale Zaferi Haftası gibi anlam ve önem taşıyan günlerde düzenlediği etkinliklerle belediye ve vatandaş birlikteliğine zemin hazırlamaktadır.

Fotoğraf ve El Sanatları Sergileri

Kimi zaman fotoğraflardan kimi zaman da el sanatları ürünlerinden oluşan sergiler düzenlenmektedir. Özellikle KEÇMEK kursiyerlerinin ürünlerinden oluşan yıl sonu sergileri geleneksel hale gelmiştir.

Tiyatro Oyunları

Keçiören Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetişkin ve çocuk oyunları sahnelemektedir. Eğitim öğretim dönemi boyunca anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak hafta içi ve hafta sonları tiyatro oyunları sergilenmektedir. Yetişkinler için de tiyatro oyunu sahnelenmekte, oyunlarımız ilgiyle izlenmektedir.

Panel, Sohbet, Konferans ve Sempozyumlar

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ülkemizin gündem ve gereklerine uygun gördüğü konularda paneller, sempozyumlar, sohbet programları, şiir geceleri, edebiyat günleri ve konferanslar düzenlemektedir.

Yarışma ve Turnuvalar

Özellikle çocuklar ve gençlerimizin yoğun ilgi gösterdiği çeşitli yarışma ve turnuvalar düzenlenmektedir. Satranç, mangala, şiir okuma, Kuran-ı Kerim okuma yarışmaları ilgiyle takip edilmektedir.

Keçiören Belediyesi Ramazan Etkinlikleri

Ramazan Ayı boyunca geleneksel ramazan eğlenceleri ve mahalle iftarları düzenlenmektedir. Hemşehri Dernekleri ile ortaklaşa düzenlenen Hemşehri Geceleri ramazan ruhuna ayrı renk katmaktadır.

Kültürel Şehir Gezileri

Çeşitli illerimize düzenlenen kültürel gezilere vatandaşlarımız yoğun ilgi göstermektedir. Kura çekilerek belirlenen katılımcılar gidilen şehirlerde rehberler eşliğinde gezdirilmekte ve kültür alışverişine katkıda bulunulmaktadır.

Teknik Destekler

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü vatandaşlarımızın düğün, nişan, cenaze, taziye, asker uğurlama v.b. etkinliklerinde sandalye, masa, çadır v.b. lojistik desteklerde bulunmaktadır. Ayrıca sergiler için okullara şövale desteği verilmektedir. Günün gereklerine göre bayrak ve kitap dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Keçiören Belediyesi Yayınları

Keçiören Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü uygun görülen yayınları temin etmek ya da bastırmak sureti ile kitap ve dergi alımı, basımı ve dağıtımı yapmaktadır.

KEÇİÖREN BELEDİYE KONSERVATUVARI

Yunus Emre Kültür Merkezi içerisinde bulunan Keçiören Belediye Konservatuvarı Türk Müziğini seven ve ona gönül veren tüm hemşehrilerimiz için hizmet vermektedir. Kültür merkezi içerisinde bulunan 6 derslikte çalışmalarını sürdüren Keçiören Belediye Konservatuvarı’nda koro çalışmaları, enstrüman ve halk dansları kursları düzenlenmektedir.

SOSYAL ETKİNLİK KURSLARI

Türk Halk Müziği Korosu (17-50 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Türk Sanat Müziği Korosu  (17-50 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Tasavvuf Müziği Korosu  (17-50 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Çocuk Korosu  (7-13 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

 

ENSTRÜMAN KURSLARI

Bağlama  (7-50 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Gitar  (9-40 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Ney  (10-50 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Ud  (15-50 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Keman  (8-40 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

HALK DANSLARI KURSU

Minikler  (7-12 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Yıldızlar  (12-16 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Gençler  (16-25 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

Büyükler  (25-40 yaş aralığında bulunan hemşehrilerimiz başvurabilir.)

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru Formu (Keçiören Belediye Konservatuvarı’nda ya da Yunus Emre Kültür Merkezi danışmadan alınabilir.)

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

1 Adet Vesikalık Fotoğraf

Adres Doğrulama İçin Ödenmiş Bir Faturanın Fotokopisi

 

Tüm kurs ve eğitimlerimiz ücretsizdir.

 

ÇALIŞMA GÜN ve SAATLERİ

Cumartesi-Pazar : 10:00-18:00

YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ

Yunus Emre Kültür Merkezi sevgiyi ve bilgiyi paylaşmak için buluştuğumuz tesislerimizden biridir. Tiyatro salonları, konferans salonu, düğün salonu, kütüphane, KEÇMEK  kurs merkezi, Engelli Danışma Merkezi, Yaşlılar Danışma Merkezi, Keçiören Belediye Konservatuvarı, spor kompleksi, Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi ve ÇODAM Çocuk Danışma Merkezi gibi birimlerimiz ile hizmetinize sunduğumuz tesisimizde birçok sosyal ve kültürel etkinliğe katılabilirsiniz.

Her yaştan Keçiörenli için bir buluşma noktası olan Yunus Emre Kültür Merkezi’ne tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz.

CEMİL MERİÇ İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ

Kültür merkezimizde ilçemizin en büyük kütüphanesi olan Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi öğrencilere ve tüm vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

ÇALIŞMA GÜNLERİ VE SAATLERİ

Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma-Cumartesi

09:00-22:00

Kütüphane Pazar günleri kapalıdır.

KÜTÜPHANE İLETİŞİM NUMARASI

0312 3528181

YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ SALON KİRALAMA ÜCRETLERİ

BÜYÜK TİYATRO SALONU (310 Kişilik)

Tam gün: 750 TL.

Seans Ücreti : 250 TL. (Seanslar; 09:00-13:00 / 14:00-18:00 / 19:00-22:00)

KÜÇÜK TİYATRO SALONU (175 Kişilik)

Tam gün: 525 TL.

Seans Ücreti : 175 TL. (Seanslar; 09:00-13:00 / 14:00-18:00 / 19:00-22:00)

SALON KİRALAMA SÜRECİ

Salonun kiralanması için Keçiören Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurulması ve dilekçenin kabulü,

Keçiören Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’nden tahakkuk yapılıp, Keçiören Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne salon ücretinin ödenmesi,

Keçiören Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne ödenen ücret dekontunun Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne  götürülüp kiralama sözleşmesinin yapılması gerekmektedir.

ÇALIŞMA GÜNLERİ ve SAATLERİ

08:00-23:00

Yunus Emre Kültür Merkezi haftanın tüm günleri açıktır.

MİLLET KIRAATHANESİ

Hızla akan zaman içersinde bitmek bilmeyen işlerimizin peşinden koşarken, durup dinleneceğimiz bir mola yeri olarak Millet Kıraathanesi’ni siz değerli Keçiörenlilerin ve yolu Keçiören’den geçenlerin hizmetine sunmuş bulunmaktayız.

Kültürel ve sosyal belediyecilik anlayışıyla birçok ilke imza atan Keçiören Belediyesi,  Millet Kıraathanesi ile sosyal alanda büyük bir boşluğu doldurmuş bulunmaktadır.

Belediyemiz, çocuklarımızı ve gençlerimizi sokağın kötülüklerinden ve kötü alışkanlıklarından koruyacak alternatif yapılara bir yenisini daha ekleyerek bu alandaki öncülüğünü bir adım ileri götürmüştür.

Güçlükaya Mahallesi Fatih Caddesi üzerinde açılan Millet Kıraathanesi her yaş gurubuna hizmet  veren yapısı ile halkımızın büyük beğeni ve takdirini kazanmıştır.

Millet Kıraathanesi’nde çay, poğaça, bilgisayar, internet  (wi-fi), günlük ulusal gazeteler, mini kütüphane, ders çalışma salonu gibi hizmetlerimiz ücretsiz olarak halkımızın kullanımına sunulmaktadır.

Millet Kıraathanesi’nde bireysel çalışma masaları bulunmaktadır. Okula giden çocuklarımız günlük ödevlerini yaparken, sınavlara hazırlanan gençlerimiz de sessiz bir ortamda çalışma imkanına kavuşmuşlardır. Günlük ulusal gazeteleri takip eden vatandaşlarımız aynı zamanda mini kütüphanemizden de faydalanabilmektedir.

Millet Kıraathanesi haftanın 7 günü 09:00-21:00 saatleri arasında açıktır.

OSMANLI SPOR VE KÜLTÜR MERKEZİ

19.11.2007 tarihinde açılmış olup 12.12.2007 tarihinde faaliyete başlamıştır. Osmanlı Spor ve Kültür Merkezi spor bölümü sadece kadınlara hizmet vermektedir. Spor bölümünde; pilates, zumba, aerobik ve halk oyunları kursları düzenlenmektedir.

Osmanlı Spor ve Kültür Merkezi’nde seminerler, kültürel gezi ve organizasyonlar da düzenlenmektedir.

Tesis içinde herkesin kullanımına açık bir kütüphane ve internet salonu da bulunmaktadır.

Osmanlı Spor ve Kültür Merkezi üyelik sistemi ile çalışmaktadır. Üyelerimiz kütüphane ve internet hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadır.  İnternet salonumuzu kullanan çocuklar ve gençler derslerinde kullanmak üzere ücretsiz siyah beyaz çıktı alabilmektedir.

ÜYELİK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nüfus kağıdı fotokopisi

2 adet fotoğraf

Açık adres yazılı fatura

ÇALIŞMA GÜN ve SAATLERİ

Hafta İçi: 08:00-17:00

Cumartesi: 09:30-13:00

Pazar günleri ve resmi tatillerde tesisimiz kapalıdır.

NEŞET ERTAŞ SANAT VE GÖSTERİ MERKEZİ

Ankara ve Keçiören’in kültürel kalkınmasına büyük hizmetler sunacağına inandığımız ve merhum ozanımız Neşet Ertaş ‘ın adını taşıyan tesisimizde; 7600 metre kare kapalı kullanım alanı, 500 araç kapasiteli açık otopark ve oyun gruplarının bulunduğu bir açık hava parkı bulunmaktadır. Çeşitli kültürel etkinliklere uygun, çok amaçlı bir toplantı salonumuz 800 kişiliktir. Gösteri Merkezimizde sempozyumlar, paneller, konferanslar düzenlenebilmekte, konserler verilebilmekte, halk ve tiyatro oyunları oynanabilmekte, resim ve fotoğraf sergileri düzenlenebilmektedir.

Sanata duyarlı bütün dostlarımızın buluşma noktası olmasını dilediğimiz Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nin kapısı ilgili herkese açıktır.

NEŞET ERTAŞ SANAT ve GÖSTERİ MERKEZİ SALON KİRALAMA ÜCRETLERİ

Ticari amaç güden program ve kuruluşlar için her seans: 1.200 TL.

Ticari amaç gütmeyen program ve kuruluşlar için her seans: 600 TL.

 (Seanslar; 09:00-12:00 / 13:00-17:00 / 18:00-21:00)

SALON KİRALAMA SÜRECİ

Salonun kiralanması için Keçiören Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurulması ve dilekçenin kabulü,

Keçiören Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’nden tahakkuk yapılıp, Keçiören Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne salon ücretinin ödenmesi,

Keçiören Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne ödenen ücret dekontunun Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne  götürülüp kiralama sözleşmesinin yapılması gerekmektedir.

NECİP FAZIL SAHNESİ

Keçiören Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 1994 yılında Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Ensar KILIÇ`ın sanat yönetmenliğinde kurularak perdelerini açtı. Aynı yıl içinde deneyimli sanatçılarımızın katkıları ile eğitim alan gençlerden, başarılı olanları da kadrosuna dahil eden tiyatromuz, her yıl 3 oyunla seyircisinin karşısına çıktı. Ekim ayında başlayan ve Haziran ayında sezonu kapatan tiyatromuz hafta içi Çevre Çiçekleri için ve  hafta sonları çocuk ve gençlere yönelik oyunları sezon boyunca sergilemektedir. Tiyatro salonumuz 320 kişi kapasitelidir. Erkek ve kadın kulisleri bulunmaktadır. Salonumuzun ses ve ışık sistemleri yenilenmişir. Sinevizyon sistemi bulunmaktadır. Necip Fazıl Sahnesi okullar, sivil toplum kuruluşları ve derneklere kiralanabilmektedir.

NECİP FAZIL SAHNESİ SALON KİRALAMA ÜCRETLERİ

Tam gün: 750 TL.

Seans Ücreti : 250 TL. (Seanslar; 09:00-13:00 / 14:00-18:00 / 19:00-22:00)

SALON KİRALAMA SÜRECİ

Salonun kiralanması için Keçiören Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurulması ve dilekçenin kabulü,

Keçiören Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’nden tahakkuk yapılıp, Keçiören Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne salon ücretinin ödenmesi,

Keçiören Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne ödenen ücret dekontunun Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne  götürülüp kiralama sözleşmesinin yapılması gerekmektedir.

GERİ DÖNÜŞÜM VE EL SANATLARI MERKEZİ

Keçiören Belediyesi Geri Dönüşüm ve El Sanatları Atölyesi, çeşitli branşlarda uzman usta öğreticilerle birlikte kullanılamayacak atıl duruma gelmiş çeşitli materyaller, mobilyalar, kumaşlar ve geri dönüşüme uygun tüm malzemelerin yeniden kullanıma kazandırılması amacıyla kurulmuştur. Düzensiz parçalar birleştirilerek üzerleri nakış, boncuk, dantel ve kurdele ile süslenmektedir. Kumaş, kutu ve farklı materyallerden oluşan araç gereçler kullanarak, bunlardan uygun ürünler ortaya çıkarılmaktadır.

TOGEM’le iş birliği haline 1071 Geri Dönüşüm Kafe’nin iç dizaynı atölyemiz tarafından yapılmıştır.

FATİH KÜTÜPHANESİ

            Kütüphaneler insanoğlunun sınırsız öğrenme isteğine ve bilgi edinmek tutkusuna cevap olarak çok eski çağlardan beri mevcuttur ve zamana göre gelişim gösterirler.  Kütüphane raflarındaki kitaplar kişinin hayal kurma ve okuma isteğini kamçılar. Geçmişini, bugününü ve geleceğini kitapların sayfalarında yaşar insan. Kütüphanenin sessiz ve huzurlu ortamı her yaştan insana okuma ve öğrenme sevgisi aşılar. Çocukların kütüphaneyi gezerken duydukları heyecan, okumanın fıtrattan gelen bir istek olduğunu gösterir bize. Yaşlıların da yine kitaplara ve okumaya olan sevgileri öğrenme aşkının sonunun olmadığını gösterir.

            Bir kütüphanenin rafından kitap seçmek çok zevklidir. Raf sıraları konularına göre bölümlere ayrılmıştır. Biyografi, tarih, edebiyat, kişisel gelişim, siyaset vs. gibi. Yine de kütüphane görevlileri kitap bulmada yardıma hazırdırlar. Romanlar da yazarın soyadının baş harfine göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Ayrıca öğrencilerin ödevleri için yaptıkları araştırmalar da genç nesilleri kitap ve kütüphane zevkine alıştırmaktadır.

            İşte bu gibi amaçlara hizmet etmek için açılan kütüphanelerden birisi de 1997 yılından beri varlığını sürdüren Keçiören Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Fatih Kütüphanesi’dir. Şu sıralar 7920 civarında üyesi olan ve her geçen gün üye sayısı artan bir mekandır.  Haftanın 6 günü ( Pazartesi kapalı) de çok rağbet edilen ve okumanın mutluluğunu keşfetmelerine imkan sağlayan bir hizmet alanıdır.

            Üç katlı bir yapıya sahip olan kütüphanemiz oldukça merkezi bir noktada bulunduğundan Keçiören’in her bölgesinden ziyarete gelmek isteyen okurlara kolaylık sağlamaktadır. Kitaplar türüne göre ayrılmakta, sonra yazarın soyadı- adı ve kitabın basım yılı- tarihi vs. ye göre kaydedilmektedir. Birden fazla olan kitaplar depoda muhafaza edilip gerekli kurumlara ihtiyaç halinde verilmektedir. Böylece çok eski aynı zamanda kaliteli kitapların adeta yaşatılmasına çalışılmaktadır. Hiç kullanılmayacak kadar eski ve ihtiyaca cevap vermeyen kitaplar da geri dönüşüme kazandırılmaktadır.

            Giriş katta yerli- yabancı romanlar, yerli- yabancı çocuk kitapları, şiir, siyaset, edebiyat, tarih, felsefe vs. rafları mevcuttur. Orta katta yaklaşık 150 çeşit ansiklopedi ve üçüncü katta ise YGS, LYS, KPSS, ALES, vs. kitapları yer almaktadır. Orta ve üst  katlarda okuma salonları, ders çalışma masaları bulunmaktadır.  Kütüphaneye giriş yaparken günlük doldurulup imzalanan çizelgeden, ziyaretçi sayısı tespit edilip yaş ve öğrenim durumlarına göre istatistik tablosu çıkarılmaktadır. Buna göre ortalama hafta içi: 90, hafta sonu: 150 rakamları elde edilmektedir. Üyelerin günlük aldığı kitap sayısı  ortalama 100’ ü bulmaktadır. Dijital ortamda yaptığımız günlük kitap alışı ve verişi çizelgemizden;  en çok hangi kitaplar okunmaktadır, en fazla hangi üyemiz kitap okumaktadır, en yoğun kitap alış- verişi hangi günlerde olmuştur gibi veriler elde edebilmekteyiz.

ÜYELİK İÇİN GEREKENLER

Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

18 yaşından küçük olanların velisinin izin belgesi

1 adet vesikalık fotoğraf.

 KULLANIM KURALLARI

Kitap ödünç alma süresi her üye için 15 gündür. Bu süre ancak bir defaya mahsus uzatılabilir.

Üyeler tek seferde en fazla 3 kitap alabilirler.

Kitaplar teslim edilirken ayrı ayrı getirilmemelidir.

Bir yıl içerisinde 2 defa kitap teslim süresini geçirenlerin kitap alma hakkı dondurulacaktır. İki ay getirmeyenlerin üyelikleri ise iptal edilecektir.

Üye kartı olmadan kitap alışverişi veya uzatma işlemleri kesinlikle yapılamamaktadır.

18 yaşından küçük olanların üye olurken velileri ile birlikte gelmeleri zorunludur.

Kütüphane içerisinde belirtilmiş olan diğer kurallara da uyulması gerekmektedir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Hafta İçi : 8:00 - 17:00

Hafta Sonu (Cumartesi Pazar) : 9:00 - 16:00

Öğle Tatili : 12:00-13:00 

Pazartesi günleri ve resmi tatillerde kütüphanemiz kapalıdır.

KEÇİÖREN BELEDİYESİ ETNOGRAFYA MÜZESİ

Müzemiz, Keçiören Belediyesi bünyesinde bulunan Estergon Türk Kültür Merkezi’nin 1. Katında Keçiören Belediyesi Etnografya Müzesi ismiyle hizmet vermektedir. Etnografya müzemiz 2005 yılında Estergon Türk Kültür Merkezi’nin faaliyete başlaması ile hizmete açılmıştır.

Müzemizde Selçuklu Dönemi ve Geç Osmanlı Dönemine ait eserler bulunmaktadır. (17.-18. Yüzyıllar) Bu eserler Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden toplanarak (Ankara, Amasya, Tokat, Gaziantep, İzmir, K. Maraş, Konya, Ödemiş, Tire, Aydın) müzemize getirilmiştir.

Müze içerisinde 1109 adet eser bulunmaktadır. Eserlerin bir kısmı 10 adet büyük camekânlı bölümlerde seremoni-sunum şeklinde sergilenmektedir. (Kına Gecesi Seremonisi, Sünnet Odası, Türk Hamamı, Kahve Kültürü, Selamlık, Türk Mutfağı, Oturma Odası, Günlük Oda, Bakırcı Odası, Çeyiz Odası)  Diğer eserler ise vitrinler ve küçük özel bölmelerde sergilenmektedir.

2011 yılında K.K.T.C Güzelyurt Belediyesi’nin katkıları ile Kıbrıs kültürünü anlatan büyük camekân bölüm ve yine Kazakistan Büyükelçiliği ile Keçiören Belediyesi’nin katkıları ile 2012 yılında “Tusau Kesu” törenini anlatan Kazak Çadırı da büyük camekân şeklinde müzemize eklenmiştir.

Müzemiz oval, geniş bir alanda tasarlanmış olup sergi salonu Estergon Türk Kültür Merkezi’nin birinci katındadır. Bahçe teşhiri bulunmamaktadır. Müzemiz açılış tarihinden bu yana tüm vatandaşlarımızın rahatça ziyaret edebilmesi için 09.00-22.00 saatleri arasında açık ve ücretsizdir.