25 Mayıs 2019

ALTINOK: KARS, ARDAHAN, IĞDIR ÜLKEMİZİN KAPISIDIR VE TAPUSUDUR

Keçiören Ramazan etkinlikleri, Kars-Ardahan-Iğdır Kültür Evi açılışı sonrasında Türk Halk Müziği Konseri ve Kafkas Halk Oyunlarıyla coşkulu bir geceye sahne oldu. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Serhat illerimiz Kars, Ardahan ve Iğdır’ın kültürel değerlerini Keçiören’imize taşıdık. Kars, Ardahan ve Iğdır ülkemizin, devletimizin kapısıdır ve tapusudur. Ülkemiz burada başlar ve burada biter” dedi.

Kalaba Kent Meydanında, Serhat illerinin kültürel değerlerinin yaşatıldığı Ramazan etkinliğinde Başkan Altınok, Kars-Ardahan-Iğdır Kültür Evi açılışını, Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu Başkanı Erdoğan Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, Çorum Dernekler Federasyonu Başkanı Hayri Çağır ve Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Adem Can ile birlikte yaptı. Etkinliğe ayrıca AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Hatice Çakmak, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fatih Ünal, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

ANADOLU’YA GELDİĞİMİZ GÜZERGÂHTIR SERHAT İLLERİMİZ

Ramazan coşkusunu Keçiören Ramazan etkinliklerinde, Kars-Ardahan-Iğdır kültürüyle yaşayan ve renkli bir geceye tanıklık eden vatandaşlara hitaben konuşan Başkan Altınok, “Anadolu’ya geldiğimiz güzergâhtır Serhat illerimiz.  Buhara’dan gelip Anadolu’ya girdiğimiz kapılardır. Yolumuzun geçtiği, konakladığımız Serhat illerimizdir Kars, Ardahan, Iğdır” dedi.

VATANI OLMAYANIN HİÇ BİR ŞEYİ OLMAZ

Altınok, konuşmasında vatana sahip çıkmanın her şeyden önemli olduğunu da vurguladı. Vatanın kıymetini, en çok vatansızların ve vatanından koparılanların anlayabileceğini kaydeden Altınok, şu şekilde konuştu:

“Vatanı olmayanın hiç bir şeyi olmaz. Azerbaycanlı şairimizin sözünü her zaman hatırlatıyorum, ‘Ölmeye vatan yahşi, olmaya vatan yahşi’ diyor. Yani olmak için, yaşamak için vatan güzel; ölmek için de vatan lazım, vatan güzel. Dolayısıyla bize bu vatanı hediye eden devletimizin kurucusu başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi, gazilerimizi, kahramanlarımızı, yiğitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

KARDEŞLER ARASINA FİTNE SOKMAK İSTEYENLERE DİKKAT EDECEĞİZ

Ramazan-ı Şerifin, İslam coğrafyasındaki mazlumların ve mağdurların uyanışına vesile olması temennisinde bulunan Altınok, Müslümanların yaşadığı kan ve gözyaşının fitne bir senaryo olduğuna dikkat çekti. Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ateş geldi sınırımıza dayandı. İnşallah ateşe dönmez. İslam coğrafyası kan, revan içerisinde. Kardeş kardeşi öldürüyor. Yeni silah, yeni oyun, yeni senaryo, yeni fitne hayata geçirilmek isteniyor. Bu senaryoda; sen Türk’sün, sen Kürt’sün, sen Alevi’sin, sen Sünni’sin denerek fitne oyunlar kurgulanıyor. Türk, Kürt, Alevi, Sünni kardeştir. Ayrım yapan bu ülkeye hainlik yapıyor demektir. Dolayısıyla hepimiz biriz, berberiz, kardeşiz. Bu ülkenin bu toprakların sahibiyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor, ‘Birlikten rahmet, ayrılıktan azap doğar’, Hünkâr Hacı Beştaş-ı Veli, ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım; gelin canlar hep beraber olalım’ diyor. Bu yüzden vatanımız için milletimiz için birliğimize ve dirliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkacağımız günleri yaşıyoruz. Ne diyor Mustafa Kemal Atatürk, ‘Mevzu vatansa gerisi teferruattır.’ Kardeşler arasına fitne sokmak isteyenlere dikkat edeceğiz. Türkiye’yi; Suriye, Irak, Yemen gibi yapmak isteyenlere meydan vermeyeceğiz. Allah birliğimizi, dirliğimizi daim etsin. Bayrağımız ebediyen dalgalansın. Ezanlarımız dinmesin, devletimiz kıyamete kadar payidar olsun inşallah. Bu gecenin düzenlenmesinde emeği geçen Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu Başkanı Erdoğan Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerine, sivil toplum kuruluşlarımıza ve etkinliğimize katılan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

BAŞKAN ALTINOK’A IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDEN TEŞEKKÜR

Etkinlikte, Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu Başkanı Erdoğan Yıldırım, Serhat illerinin kültürel değerinin Keçiören’e taşınması için öncü olan Başkan Altınok’a hediye takdiminde bulundu. Başkan Altınok da, Kars, Ardahan ve Iğdırlıları temsilen Yıldırım’a tablo hediye etti. Ayrıca Başkan Altınok’a, Iğdır Üniversitesi’nin tanıtımına yaptığı katkı ve desteklerden dolayı, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma tarafından gönderilen hediye takdimiyle birlikte teşekkür edildi.