17 Mayıs 2019

ALTINOK: DEVLETİMİZİN KİTABINDA ESARET YOK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılına sayılı günler kala Ramazan Etkinliklerinin konuğu milli mücadele ateşinin yakıldığı Samsun olurken, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya İstiklal Ya Ölüm” sözünü hatırlatarak, “Devletimizin kitabında mandacılık, esaret yok” dedi.

Kalaba Kent Meydanında vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleşen Samsun Kültür Evinin açılışında  Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, geleneksel lezzetlerimizden keşkek döverek vatandaşlara dağıttı. Samsun’un yöresel Türk Halk Müziği sanatçıları Ali- Ferhat Seven kardeşlerin sahne aldığı etkinliğe Başkan Altınok’un ev sahipliğinde; Ankara Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Işık, Ak Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, MHP Keçiören İlce Başkanı Alparslan Doğan, AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Fatih Ünal, AK Parti Keçiören Belediye Meclisi Başkan Vekili Nurettin Yılmaz, STK Temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

MİLLETLERİN GELECEĞİ GENÇLERİDİR

700 yıllık bir geçmişi olan gölge oyunu ve yarışmalarla başlayan gecede bir konuşma yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Bugün Kurtuluş Savaşımızın ilk eşiği, beşiği, ilk adımı olan Samsun’dayız. Bu 19 Mayıs’ta Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının ve milli mücadeleyi başlatmasının 100. yılını da kutlayacağız. Milli mücadelenin başladığı ve Türkiye Cumhuriyeti devletimizin küllerinden doğduğu yerdir Samsun…  Atatürk, 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir çünkü ülkelerin, milletlerin ve devletlerin geleceği çocukları ve gençleridir. Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık’ta Ankara Dikmen Keklik Pınarında seğmenlerimiz tarafından karşılanan Atatürk, Keçiören’e gelerek Kurtuluş Savaşını buradan yönetmiştir. İlk genelkurmay karargahı Keçiören’dir. Karargahtepe Mahallemizin adı oradan gelir. Atatürk’ün hayatında ve devletimizin kuruluşunda Keçiören önemli bir mihenk taşı ve merkezdir. Milli mücadele Samsun’da başlamıştır, Keçiören’de devletin kuruluşu taçlanmıştır.” diye konuştu.

DEVLETİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM

Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anan Başkan Altınok, sözlerini şöyle sürdürdü; “Doğmak için vatan lazım, vatan güzel… Ölmek için vatan lazım, vatan güzel… İstiklalimizin ve devletimizin kıymetini bilelim. Devletimiz kolay kurulmadı, kolay kurtulmadı. Devletimizin kitabında geçmişte de manda ve esaret yoktu, bugün de yok… Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.  Ülkemizin jeopolitik önemi nedeniyle yine oyunlar büyük… Unutmayalım ki, sıkıntılarımızı birlik oldukça aşar ve refahımızı yükseltiriz.  Devlet euro, dolar ve altınla satın alınamaz. Devletimiz, ilelebet payidar kalsın”

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mustafa Demir’e de başarılar dileyen Altınok,  “Samsun emin ve ehil ellerde, Samsun çok büyük hizmetler görecek” dedi.

Başkan Altınok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Keçiörenli’lere gönül dolusu selamı olduğunu belirterek,  Erdoğan’ın İstanbul Seçimleri sonrası Keçiören’e daha sık geleceği sözünü verdiğini vurguladı.

Ankara Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Işık da 19 Mayıs 1919’un 100. yılına özel bir program yapmayı arzuladıklarını belirterek, gecenin anısına Başkan Altınok’a Vezirköprü Semaveri hediye etti.