12 Kasım 2019

Türk dünyası ile güçlü ilişkiler kuran Keçiören Belediyesi, Kazakistan’daki “Turkistan One Way- One History” (Bir Yol Bir Tarih) Uluslararası Turizm Formuna ve İpek Yolu Orta Asya Memleketleri Gastronomi Festivaline damgasını vururken, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da “Ana yurttan ata yurda selam olsun, yaşasın Türkiye- Kazakistan kardeşliği” ifadesini kullandı.

Keçiören Belediyesi ile kardeş olan Kazakistan’ın Türkistan şehrinde düzenlenen “Turkistan One Way- One History” (Bir Yol Bir Tarih) Uluslararası Turizm Formuna ve İpek Yolu Orta Asya Memleketleri Gastronomi Festivalinde adeta Keçiören rüzgârı esti. Keçiören Belediyesi tarafından açılan iki stant etkinlik boyunca katılımcıların ilgi odağı olurken, özellikle Keçiören Belediyesi Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (KEÇMEK) eğitmenleri tarafından yapılan “Hat ve Tuğra Sanatı, Ebru Sanatı, Alüminyum Sanatı ve Minyatür Sanatı” eserleri katılımcılar tarafından dikkatle incelendi.

Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı olan ve Türk Dünyasının Ak Sakalı olarak bilinen Nur Sultan Nazarbayev da Keçiören Belediyesi’nin stantını ziyaret ederek,  eserleri tek tek inceledi. Nazarbayev, Türkiye’ye selam yollarken, el emeği göz nuru eserlerden ötürü eğitmenleri tebrik etti.

Keçiören Belediyesi heyeti daha sonra kardeş belediye Türkistan Vali Vekili Jandos Bayırhanov’u ziyaret ederek Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un hediyesini takdim etti. Ahmet Yesevi Üniversitesinde ki “One Way – One History” forumuna katılan heyet, temaslarının ardından yurda döndü.