• Bilgi Hattı : 444 52 76    & Hattımız : +90 530 917 52 76
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

İşitme ve Konuşma Engelli Hattımız

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını daha yaşanabilir hale getirmek, yaşama aktif katılımlarını sağlamak amacıyla Türk Telekom ulusal telefon ağına erişebilmelerini, dolayısıyla, bilgiye ve diğer aktivitelere uzaktan erişememekten kaynaklı problemlerin azaltılmasını sağlamaktır.

İşitme ve konuşma engelli bireylerimiz, günlük yaşamın içinde, uzaktan ve doğrudan bilgiye erişme ve sorunlarını, taleplerini iletmekte büyük güçlüklerle karşılaşmaktadır.

Bu sebeplerle sayıları 3 milyonu bulan işitme ve konuşma engelli bireylerimizi, toplum içinde daha aktif hale getirmek, onları topluma kazandırmak, engellerini hissettirmeden sosyal yaşamın içine dahil etmek gerekir.

İşitme ve konuşma engelli bireylerimiz, Türk Telekom Ulusal Telefon Şebekesi aracılığıyla, kamu ve özel sektörün birçok hizmetinden yararlanamamakta, acil durumlarda ise gerekli ihbar ve bildirimlerde bulunamamaktalar.

Örneğin; İşitme ve konuşma engelli bir vatandaşımızın evinde su şebekesinden kaynaklı bir problem olduğunda, durumu belediyeye haber verememekte ve engelsiz bir başka bireyin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Yine aynı şekilde, evine yemek siparişi verememekte, seyahat bileti alamamakta ve daha birçok uygulamayı gerçekleştirememektedir.

Yukarıda yaşanan sorunlar, işitme ve konuşma engelli bireylerimizin topluma aktif birer birey olarak katılımını engellemekte, onları yalnızlığa itmektedir. Dolayısıyla engellilerimiz, yakınlarının da toplumsal yaşamlarında bir engel teşkil etmektedir.

İşitme ve konuşma engelli bireylerimiz, dışarıdan engelsiz gibi görünen, topluma en kolay kazandırılacak engelli gurubunda olan bireylerimizdir. Oysa yukarıda belirttiğimiz erişim sorunları, onların topluma kazandırılmasına en büyük engeldir.

Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak ve engellerini hissetmeden topluma kazandırmak adına, Keçiören Belediyesi ve Türk Telekom işbirliği ile bu proje geliştirilmiştir.

Toplumsal duyarlılığı yüksek olan milletimiz, kısa sürede projeye pozitif tepki verecek ve işitme engelli vatandaşlarımızın, kamu ve özel sektör hizmetlerine erişirken yaşadığı güçlükleri azalacak, bu anlamda toplumsal bir standarda ulaşmak yolunda bir engel daha aşılacaktır.

İşitme ve Konuşma engelli vatandaşlarımız, herhangi bir isteklerini kısa mesaj olarak yazacak ve 0-312 3611049 numaraya kısa mesaj olarak göndereceklerdir. Belediyemizin sabit numarasına gelen kısa mesaj, geliştirdiğimiz ara yüz sayesinde, Çağrı Merkezi Sistemimizde görüntülenecektir. Mesaj içeriğine göre, kurumdaki fiziki uygulama başlatılacak, gerekiyor ise, engellinin ev/cep telefonuna kısa mesaj gönderilerek cevaplanacaktır.

Yukarıda en temel şekilde anlatılan uygulama ile işitme ve konuşma engelli bireyin engelsiz bir şekilde bilgiye erişmesi, günlük yaşama katılımı sağlanmaktadır.

KAZANIMLAR

Kamu Kurum ve Kuruluşları Kazanımları: Topluma hizmet sağlayan kamu kurum ve kuruluşları, kendilerine ulaşmak isteyen işitme engelli bireylere de, çağrı merkezlerinden (normal sabit telefonlarından) hizmet verebileceklerdir.

Özel Sektör Firmaları Kazanımları: 3.000.000 işitme ve konuşma engelli bireyin, firmalarına ulaşmalarını sağlayacak bir alt yapıya sahip olacaklardır.

İşitme ve Konuşma Engellilerin Kazanımları: Sadece cep telefonlarını kullanarak, başta kamu hizmetleri olmak üzere, diğer tüm firma ve kurumlara engelsiz erişebilecek, şikayet, öneri, talep ve siparişlerini gerçekleştirebilecek ve daha aktif bir birey haline gelecektir.

Engelli Yakınlarının Kazanımları: Engellilerimizin yaşadığı problemler, sadece kendilerinin değil, yakınlarının yaşamını da etkilemektedir. İEK Projesi ile engelli yakınları da, kendilerine daha fazla zaman ayıracak, günlük yaşamın içinde daha aktif bireyler olacaktır.

Toplumsal Kazanım: Sosyal sorumluluklarımız gereği, İşitme ve konuşma engelli bireylerimizin, hizmetlerimize erişirken yaşadıkları bir problemi daha kaldırarak, erişilebilir olacağız. Engellilerimizin, engelsiz vatandaşlarımız ile eşit koşullarda yaşamasını sağlayabilmek adına, bir engeli daha ortadan kaldıracağız.

0312 361 10 49 nolu hattımıza İşitme ve Konuşma Engelli vatandaşlarımız mesaj atabilmektedirler. Atılan mesjalar çağrı merkezimize düşmekte ve çözüme kavuşturulmaktadır.

İşitme ve Konuşma Engelli vatandaşlarımızın yakınları 444 5276 nolu numarayı arayarak irtibata geçebilirler.