29 Ekim 2019

Keçiören Belediyesi’nin Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılına özel iki günlük kutlama programı kapsamında düzenlediği özel konserin sonunda, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve beraberindekiler Türk bayraklarını sallayarak ‘Türkiyem’ ve ‘Onuncu Yıl Marşını’ hep bir ağızdan söylediler.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Keçiören Belediye Konservatuvarı tarafından düzenlenen Şef Özlem Karaağaç yönetimindeki Türk Sanat Müziği Korosu Cumhuriyet Bayramı özel konserine Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un yanı sıra eski Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, şehit yakınları, gaziler, Meclis Üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“YA İSTİKLAL YA ÖLÜM”

Türkiye Cumhuriyeti’nin küllerinden doğduğunu belirterek konuşmasına başlayan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Ülkemizin her yeri işgal altındayken, gencecik bir subay esaret mi şehadet mi diyerek, ‘Ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla milli mücadeleyi başlatıyor. Anaodolu’nun her yerinde kurtuluş meşaleleri yakılıyor. Büyük fedakârlıklarla, yüksek iman ve inançla Ülkemiz küllerinden doğuyor. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi, tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

ALTINOK’A ALKIŞ SELİ

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Altınok, Atatürk’ün ‘Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır’ sözünü anımsatarak, “Vatan söz konusuysa tek yürek, tek bilek, tek kalbiz. Bunu Barış Pınarı Harekatında da gördük. Üniter yapımızı korumak için bir an bile tereddüt etmeden, karşı çıkan, tehdit edenlere aldırış etmeden birlik, beraberlik, dirliğimiz için harekatın yanında olduk. Bu ülkede kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz, Türk, Kürt, Alevi, Sünni kardeş, ayrım yapan kalleştir” diye konuştu.

“KEÇİÖRENLİ OLMAK AYRICALIKTIR”

Altınok, Cumhuriyet’in kuruluşunda Keçiören’in rolünü de şu sözlerle anlattı:

“Atatürk, 27 Aralık’ta Ankara’ya geldiğinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün olduğu binada kalıp Kurtuluş Savaşı’nı buradan yönetmiştir. İlk Genelkurmay karargâhı Keçiören’dedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve kurtuluşunda Keçiören, beşik ve merkezdir. Bu nedenle Keçiörenli olmak ayrıcalıktır.”

İŞLER: BEDEL ÖDEMEYE HER ZAMAN HAZIRIZ

Eski Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler de ‘Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır’ diyerek başladığı konuşmasında Atatürk, şehit ve gazileri anarak, “Bu coğrafyada ayakta kalmak zor, bedel ödetiyorlar. Vatan için bayrak için ve ezan için bu millet bedel ödemeye her zaman hazır” dedi.

İşler, Türkiye’nin zaman zaman kirli oyunlar ve tezgahlarla kalkınması ve gelişmesinin engellendiğini de belirterek sözlerini “21. Yüzyılın Türkiye asrı olmasını engelleyemeyecekler” diyerek tamamladı.

HEP BİR AĞIZDAN ONUNCU YIL MARŞI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konserde Atatürk’ün sevdiği Vardar Ovası, Pencere Açıldı Bilal Oğlan gibi Rumeli Türküleri de hep bir ağızdan söylendi. Keçiören Belediye Konservatuvarının koro ve solo olarak söylediği şarkıların ardından TRT Ankara Radyosu Devlet Sanatçısı Ayşe Taş da konuk sanatçı olarak yer aldı. ‘İzmir’in Kavakları’ türküsünde sahnede zeybek oyunu oynanırken, ‘Çırpınırdı Karadeniz’ türküsünü ise salondakiler hep bir ağızdan söylediler.  Program Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve beraberindekilerin hep bir ağızdan Türk bayraklarını sallayarak söylediği Türkiyem, İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar ve Onuncu Yıl Marşı ile son buldu.

ALTINOK KLASİK OTOMOBİLE BİNDİ

Bu arada Başkan Altınok, program öncesi AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan ile gün boyu yoğun ilgi gören Klasik Otomobiller Sergisini ziyaret ederek vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Altınok, 1960 model Chevrolet ve 1950 model Opel Capitan marka otomobilleri çalıştırarak korna çaldı. Otomobillerin sahipleri ile kısa süreli sohbet eden Altınok, ayrıca Sefer Karakaş’ın 1973 model Ford marka modifiye minibüsüne de binip bir süre inceledi.