23 Ekim 2019

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı” tarafından düzenlenen Türk Dünyası Salı Konferanslarına katılarak tecrübelerini anlatırken başarısının sırrını da, “Kaynak, finans, proje ve insan yönetimi” olarak açıkladı.

Orman Genel Müdürlüğü’ndeki Defne Konferans Salonunda gerçekleşen programa Adana eski Milletvekili Cumhurbaşkanlığı Politikalar Kurulu Üyesi Necdet Ünüvar, Yozgat eski Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Politikalar Kurulu Üyesi Osman Coşkun, Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Başkanı Nuri Uslu, Manisa eski Milletvekili Hakan Taşçı, Bursa eski Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Adıyaman eski Milletvekili Şevket Köse, Kahramanmaraş eski Milletvekili Fatih Arıkan, Kilis eski Milletvekili Veli Kaya, Artvin eski Milletvekili Ertekin Çolak, Kırşehir eski Milletvekili Abdullah Çalışkan, Tokat eski Milletvekili Fevzi İnceöz, Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“EĞİTİM, SAĞLIK, GÜVENLİK, PAZAR UYGULAMASINDA ÖRNEK OLDUK”

Her ayın son Salı günü düzenlenen konferansa katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, siyasete başlama hikayesi ile belediye başkanlığı adaylık sürecini anlatarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“1994’te göreve geldiğimde Türkiye’nin en borçlu belediyesi ve en fazla gecekondunun olduğu ilçeydi Keçiören… Buralar ağlama makamı değil, çözüm makamı dedik, kolları sıvadık. Gecekondu yoğunluğundan insanca yaşanan bir şehre dönüştürdük, üstelik Keçiören’e hiç TOKİ girmedi, o dönemlerde kamuoyunun gündemine ilk kez gecekondu sorununu da biz taşıdık, modern bir Keçiören’i inşa ettik. Pazarlarda gayrinizami bir durum vardı. Pazarlara yeni bir sistem getirdik, yüksek sesle satış yasağı, yaka kartı, kılık –kıyafet düzeni, tartı kontrolü zorunluluğu getirerek Türkiye’ye örnek olduk. 48 sağlık ocağı, 180 yataklı hastane, 2 ağız- diş sağlığı merkezi yaparak belediyeleri sağlık alanında hizmet vermeye mecbur bıraktık, okullara destek olduk, eğitim, sağlık, güvenlik alanında belediyelere model olduk. 24 saat cenaze ve cenazelerin şehir dışına taşınması uygulamasını ilk biz başlattık.”

“RANTA İZİN VERMEDİK, SOKAĞI VE VATANDAŞI İHMAL ETMEDİK”

Şehrin gelişmesinde en etkili kurumun belediyeler olduğunu vurgulayan Altınok, “Yaşadığınız şehrin kimliği, ruhu olmalı ve size huzur vermeli. Biz görev yaptığımız süre boyunca ranta izin vermedik, geride bıraktığın gönüldür, rıza ve dua almadır dedik. Başarının birçok sırrı var bunlardan biri belediye başkanı sokağı, vatandaşı ihmal etmeyecek. Ama asıl doğru kaynak, finans, proje ve insan yönetimi. Şehrin bütünüyle kalkındırılıp geliştirilmesi temel amaç olmalı. Biz çirkinlikleri güzelliğe, dezavantajları avantaja dönüştürdük” diye konuştu.

“LİDER ÜLKE TÜRKİYE’DİR”

Gündeme dair de mesajlar veren Altınok, Kıbrıs’ta petrol arama çalışmaları, S-400 füze alımları, Barış Pınarı Harekatı’nda Türkiye’nin haklı tutumundan övgüyle bahsederken, “Biz tüm devletlerin toprak bütünlüğüne saygılıyız, Suriye’nin de toprak bütünlüğü esas olmalı, Suriyeli kardeşlerimiz insanca yaşam koşullarına kavuşarak ülkelerine dönebilmeli. Barış Pınarı Harekâtında bizlere destek olan Türk Dünyasına ve Macaristan’a şükranlarımı sunuyorum. Mazlum milletlerin hakkının, hukukun korunmasında lider ülke Türkiye’dir. Avrupa’nın göbeğinde Srebrenitsa Soykırımı yaşanırken, tüm dünya sessizdi, şimdi bizim haklı mücadelemize karşı çıkıyorlar” ifadelerini kullandı.

“TÜRK DÜNYASINA HİZMETE HAZIRIZ”

Fikir adamı ve yazar İsmail Gaspıralı’nın ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ sözlerini de hatırlatan Altınok sözlerini, “Türk Dünyası ve tüm insanlığa hizmete her zaman hazırız” diyerek noktaladı.

Soru- cevap bölümünün ardından program Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Başkanı Nuri Uslu’nun Başkan Altınok’a plaket vermesi ve toplu hatıra fotoğrafı ile son buldu.