01 Kasım 2019

Keçiören Kent Konseyi’nin ilk Olağan Genel Kurul Toplantısında konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Belediye Kanununun acilen değişmesi gerektiğini ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a da bu talebi ilettiğini belirterek, “Denetim mekanizmaları hızlı işlemeli, kentle ilgili planlamalar yapılırken mutlaka vatandaşa da sorulmalı, referandum mekanizması sık sık işletilmeli çünkü kişiler geçici, şehirler kalıcıdır” dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un talimatıyla Keçiören’deki sivil toplum kuruluşları, kamu kuruluşu, siyasi parti ve üniversite temsilcileri ile esnaf gruplarının yer aldığı “Kent Konseyi” ilk Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yönetimini seçerek faaliyetlerine başladı.

“SADECE BUGÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ YÖNETİYORUZ”

Keçiören için el ele gönül gönüle vermeye devam edeceklerini ve ortak akılla şehri yöneteceklerini ifade eden Başkan Altınok Kent Konseyinin hayırlı olmasını temenni ederek, “Vatandaşımızı yönetime dahil etmek, fikirlerinden istifade etmek ve problemlerini daha hızlı çözmek, daha yaşanabilir, daha güzel bir kenti hep birlikte inşa etmek için Kent Konseyimizi kurduk. Amacımız problemlerin minimuma indirilmesi, sadece bugünü değil geleceği yönetiyoruz. O nedenle bu yapıların kurulması gerekiyor” dedi.

“KİŞİLER GEÇİCİ, ŞEHİRLER KALICIDIR”

Altınok, güzel ve üreten şehirler için Belediye Kanununun acilen değişmesi gerektiğini ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a da bu talebi ilettiğini belirterek, “Denetim mekanizmaları hızlı işlemeli, kentle ilgili planlamalar yapılırken mutlaka vatandaşa da sorulmalı, referandum mekanizması sık sık işletilmeli çünkü kişiler geçici, şehirler kalıcıdır. Şehrin daha hızlı kalkınması, daha hızlı yol alınması için Belediye Kanunu’nda değişiklik yapılması talebimi Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a da ilettim. Kent Konseyinin işlevinin ve yetkisinin de artırılması lazım. Zaten kanunda kurulması zorunlu bir yapı, inşallah hep birlikte kentimizi zenginleştirip büyüteceğiz” diye konuştu.

“KENT KONSEYİMİZ HAYIRLI-UĞURLU OLSUN”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Vatan sevgisi vatana hizmetle ölçülür’ sözünü ve Hz. Muhammed’in (S.A.V.) ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ Hadis-i Şerif’ini hatırlatan Başkan Altınok, “Birlikte güzelliklere güzellik katalım. Biz Belediyecilikte örnek ve öncü olduk, tabuları yıktık, şehrimize ilkleri kazandırdık. Bu misyonumuzu devam ettireceğiz. Katılımcı ve şeffaf bir anlayışla şehrimizi birlikte yöneteceğiz. Görev alacak tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum, yolları açık olsun, biz destek olmak için hep yanlarındayız” ifadelerini kullandı.

Altınok, çözüm odaklı bir anlayışla vatandaş ile belediye arasında köprü görevi görecek Kent Konseyinin hayırlı –uğurlu olmasını diledi.

5 MECLİS 12 KOMİSYON KURULDU

Ardından oy birliği ile Hayrettin Dede Hasgül Kent Konseyi Başkanı seçilirken, yürütme kurulu üye seçimi de yapıldı. Hasgül, çok güzel projelerin Keçiören’de yaygınlaştırılmasına vesile olacaklarını ifade ederken, Konseyin engelli danışma, çocuk, kadın, gençlik ve emekliler meclisi olarak 5 ana başlıkta hizmet vereceğini söyledi. Ayrıca bu meclislere bağlı hemşehri dernekleri, mahalle çalışma grupları, eğitim-kültür, sanat, sokak hayvanları, insan hakları, çevre ve sağlık, gençlik ve spor, sosyal yardım ve dayanışma, engelli danışma, proje ve mucit, iletişim ve halkla ilişkiler, sivil toplum kuruluşları başlıkları altında 12 tane de komisyon kuruldu.

KENT KONSEYİ KOLLARI SIVADI

Çalışmalarına hızlı bir şekilde başlayan ve daha güzel bir Keçiören hedefleyen Kent Konseyi ile ortak akılla kentin kalkınması, önceliklerin belirlenmesi, ortak projelerin geliştirilmesi, sürdürülebilir gelişmenin sağlanması ve sivil toplumun gelişmesi planlanıyor.