Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

SREBRENİTSA KATLİAMI KEÇİÖREN'DE ANILDI

Keçiören Belediyesi, 1995 yılının Temmuz ayında Avrupa’nın merkezi Srebrenitsa’da soykırıma uğrayan 8 bin 372 kardeşini katliamın 20. yılında da unutmadı.

 

Aliya İzzetbegoviç Parkı’ndaki Srebrenitsa Anıtı’nın önünde düzenlenen “Srebrenitsa Katliamı Anma Programı”na Ak Parti Ankara Milletvekili Ayhan Yılmaz, AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcıları Cemal Güngör ile Selim Cerrah, Bosna- Hersek Büyükelçiliği 3. Katibi Jasna Moutimcevic, Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Temindar Aytekin, Keçiören Müftüsü İhsan İlhan, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, Askeri Ataşe Cemal Maşinoviç, Podrinje Bölgesi Komutanı Ahmet Seydiç, Meclis Başkanvekili Nazif Ercan, Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

AK Parti Ankara Milletvekili Ayhan Yılmaz Bosna'ya Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç'in cenaze töreni dolayısıyla gittiğini belirterek şunları söyledi; "Srebrenitsa şehitlerimizin aileleriyle tanıştık, onlarla bir araya geldiğimizde korkunç katliamı bir kez daha yaşadık, şehitliğimizi ziyaret ettik. Dünyanın gözü önünde binlerce insan sadece Müslüman oldukları için katledilmiştir. Öyle bir zulüm ki bir aileden 50 kişi katledilmiş."

 

BM'nin Bosna'yı güvenli bölge olarak ilan etmesinin ardından silahlı Sırplara geçit vermesini de eleştiren Yılmaz; "Kıyıya vuran balinalara karşı bile duyarlı olan Batı ve Avrupa söz konusu Bosnalı Müslümanlar olunca kıllarını bile kıpırdatmadı. Buna rağmen şükür ki Bosna- Hersek insan üstü bir mücadeleyle zaferini kazandı." dedi.

 

DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR

BM oylamasında Rusya'nın veto kararını da eleştiren Ayhan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; "Bir ülkenin vetosuyla soykırım kabul edilmiyor. O nedenle diyorum ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın deyişiyle "dünya 5'ten büyüktür."Bosna'da tanıdığım şehit yakını Münire Anne demişti ki, 'Türkiye olarak birlik ve beraberliğinizi bozmayın siz güçlü olursanız biz de güçlü oluruz.' Yaşadığımız müddetçe bu katliamı unutturmayacağız."

 

Keçiören Belediyesi'nin kardeş şehri olan Gorajde'yi işgalden kurtaran kahraman komutan Ahmet Seydiç Bosna'nın tarihi anlatarak başladığı konuşmasında şunları söyledi; "12. yy'dan beri ülke olarak devamlılığını korumuş, Bosna - Hersek'in 1992 yılında bağımsızlığı engellendi."

 

BOSNA'NIN YANINDA OLDUĞUNUZ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ

Sırbistan'ın yaptığı katliamın boyutlarını anlatarak vahşeti gözler önüne seren Seydiç; "BM tarafından  güvenli bölge ilan edilen Bosna - Hersek'e silahlarımızı bırakıp girmiştik elimizde sadece bir silahımız vardı, onu da kullanmamıza izin vermediler. Bizlere silah ambargosu uygulanırken, Sırplara silah yardımı yapıldı, Boşnaklar savunmasız kaldı." dedi.

 

11 Temmuz 2015'te Bosna - Hersek'teki anma programında parçaları bulunan 136 cesedin daha defnedileceğini söyleyen Komutan Seydiç, katliam kadar pişmanlık ve gerçeklere saygının olmamasının Bosnalı'ların içini acıttığını belirtti. "Amacımız Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti'nin soykırım suçundan yargılanmasıdır" diyen Seydiç, BM'de Rusya'nın veto kararı soykırımı desteklediğini gösterir ifadesini kullandı.

 

Ahmet Seydiç konuşmasını ; "Bu soykırımın tanıtılması Türklerin sorumluluğundadır. 1995'te bu olayları yaşarken Türk Hükümetinden gereken desteği görememiştik. Şu anki Hükümetin Bosna'ya verdiği destekler için müteşekkiriz" diyerek noktaladı.

 

Keçiören Müftüsü İhsan İlhan'ın şehitler için okuduğu Kur'an Tilaveti sonrası protokol heyeti üzerinde "8372 Sreberenitsa Soykırımı Unutmadık, Unutturmayacağız" yazılı beyaz balonları gökyüzüne bıraktı.

 

10.07.2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player