Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

NELSON MANDELA GÜNÜ HUZUREVİNDE KUTLANDI

Uluslararası Nelson Mandela günü olarak kabul edilen 18 Temmuz, Keçiören Belediyesi Huzurevi'nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Mandela'nın 93. doğum günü dolayısıyla sosyal sorumluluk alanında çalıştığı 67 yılı temsilen; 10 ülkenin büyükelçisi, Keçiören Kaymakamı ve Keçiören Belediye Başkanı 67 dakikalarını Keçiören Belediyesi Huzurevi'nde geçirdi.

     Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği ve Keçiören Belediyesi, BM tarafından Mandela Günü ilan edilen 18 Temmuz’da Keçiören Belediyesi Huzurevi'nde bir program düzenledi. Güney Afrika'nın demokratik yollardan seçilen ilk devlet başkanı olan ve yaşamının 67 yılını insanlığa hizmetle geçiren Mandela'nın doğum gününde düzenlenen programın açılışında konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak; BM Genel Kurulunun 2009 yılında aldığı kararla Mandela'nın doğum günü olan 18 Temmuz'u, barış ve özgürlük kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Uluslararası Nelson Mandela Günü ilan ettiğini belirtti.

     Mandela'nın 67 yılını insanlığa hizmetle geçirdiğini ve bu nedenle dünyanın her yerinde birçok kişinin bugün 67 dakikasını, başkaları için yapacağı sosyal faaliyetlere ayırdığını dile getiren Ak, ''Biz de bu vesileyle 67 dakikamızı burada kalan yaşlılarımıza ayıracağız. Önce huzurevimizin yemekhanesinin duvarını boyayacağız ve arkasından yaşlılarımızla birlikte olacağız. 93 yaşındaki Mandela'ya, iyi ki doğdun diyoruz'' diye konuştu.

     BM adına etkinliğe katılan FAO Türkiye temsilcisi Mustafa Sinaceur da Mandela'nın kendilerine ilham kaynağı olmaya devam ettiğini belirterek, yıllar boyunca Mandela'nın, çaresizlik yerine umudu kucaklamaları, ayrımcılığa karşı adil muamele istemeleri ve zorba yönetimlere karşı adalet talebinde bulunmalarına rehberlik yaptığını söyledi.

     Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Tebogo Seokolo da 18 Temmuz'un insanlık için özel bir gün olduğunu söyledi. Mandela'nın ömrünün büyük zorluklarla geçtiğini, buna rağmen insanlığa hizmet etmekten hiçbir zaman vazgeçmediğini anlatan Seokolo, Mandela'nın 67 yıllık mücadelesi için kendilerinin de her yıl 18 Temmuz'da 67 dakikalarını başkalarına ayırdıklarını ifade etti.

         Konuşmaların ardından Keçiören Belediye Başkanı Ak, Keçiören Kaymakamı Mustafa Güler, FAO Türkiye Temsilcisi Sinaceur ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Seokolo, Macaristan, Etiyopya, Gambiya, Bosna-Hersek, Bangladeş, İsveç, İsviçre, Filipinler ve İrlanda'nın Ankara büyükelçileri ile büyükelçilik müsteşarları beyaz önlükler giyip, Huzurevi'nin yemekhanesindeki duvarın bir kısmını boyadılar. Neşe içerisinde duvar boyayan büyükelçiler, ''Diğer duvarları da boyamalıyız'' diyerek birbirlerine şaka yaptı.

     Duvarın boyanmasının ardından Keçiören Belediye Başkanı Ak, BM Koordinatörü Sinaceur ve Büyükelçi Seokolo, Huzurevi'nin en yaşlı sakinleri olan 90 yaşındaki Ümmügülsüm Beştepe ve 97 yaşındaki Şahmurat Yücetürk ile üzerinde Türk ve Güney Afrika bayraklarıyla Mandela'nın fotoğrafı bulunan pastayı kestiler. Etkinlik, Mandela'nın hayatını anlatan sinevizyon gösterisinin izlenmesiyle sona erdi.

18.07.2011