Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN METROSU’NUN TEST SÜRÜŞÜNÜ BAŞBAKAN YILDIRIM YAPTI

2016 sonunda hizmete gireceği müjdesi verilen Keçiören Metrosu’nda test sürüşleri başladı. İlk test sürüşüne katılan Başbakan Binali Yıldırım, yeni metro hattının başlangıç istasyonunun adının “Şehitler İstasyonu” olacağını açıkladı.

 

Test sürüşünün başlaması nedeniyle Keçiören Belediyesi önünde düzenlenen törene Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Ankara Milletvekilleri, AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan da katıldı.

 

METRO HATTI ÇUBUK’A KADAR UZATILACAK 

 

Törende halka hitap eden Başbakan Yıldırım, Keçiören Metrosu’nun yıl sonunda hizmete açılacağını belirterek, “Bakan ‘Sağlam yapalım, sene sonu’ diyor. Ne dedik? Keçiören Metrosu bu yıl sonunda bitecek. Yıldırım sözü. Geçenlerde bu istasyonlardan birisini incelemeye geldiğimizde gazetede bir haber gördüm. ‘Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin, sürsün. Keçiören Metrosu gibi olsun’ diyor. Şimdi bu gençlere sesleniyorum, üzülmesinler, başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor, ama onların aşkı bitmesin, sevgileri devam etsin” dedi. Metro hattını Çubuk’a kadar uzatma kararı aldıklarını da ifade eden Binali Yıldırım, “Buradan 27 km Çubuk’a kadar uzatıyoruz. AKM’den Kızılay Meydanı’na kadar 3,5 km daha ilave yapıyoruz. Başkanın kısa günün ticareti, onu da bugün kopardı. Keçiörenliler 16 dakikada Ankara'nın merkezinde olacak. Bu yolculukta trafik sorunu, sıcak ve eziyet yok, keyif var.  Bütün bu Keçiören hattı bittiği zaman Ankara’da raylı sistem 64 kilometreye ulaşmış olacak” diye konuştu.

 

GAZİNO DURAĞI “ŞEHİTLER İSTASYONU” OLDU

 

Şehitlerin adını yaşatmak amacıyla Keçiören Metrosu’nda bulunan 9 istasyondan birisinin adını “Şehitler İstasyonu” olarak değiştirmeyi düşündüklerini söyleyen Başbakan Yıldırım, “Gazino istasyonunun adını Şehitler İstasyonu yapalım mı?” diyerek vatandaşlara sordu. Keçiörenlilerin alkışlarıyla onayını alan Yıldırım, “Şehitlerin adını yaşatıyoruz Keçiören’de. Şehitler İstasyonu Keçiören Metrosu’nun başlangıç istasyonudur” kararını açıkladı. 12 yıl süren Keçiören Metrosu çalışmalarının maliyetinin 330 milyon dolar, yani yaklaşık 1 milyar lira olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, Yeni Ankara Garı’nın da bitime yaklaştığını kaydederek “Ankara’dan çıkan biri hızlı trenle seyahat edebiliyor. 2019 yılında Sivas’a kadar, İzmir’e kadar hızlı trenle gideceksiniz. Böylece Türkiye nüfusuna göre 15 büyük şehrimizi Ankara’ya hızlı trenle bağlıyoruz. Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sizler her şeyin en güzeline layıksınız” diye konuştu.

 

FETÖ’YE DERSİNİ VERDİK, SIRADA BETÖ VAR

 

15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine de değinen Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin hain FETÖ örgütüne dersini verdiğini vurgulayarak, “FETÖ gitti, BETÖ geldi, bölücü terör örgütü geldi. Kim gelirse gelsin. Topunuz birlikte gelsin. Karşınızda dimdik duran 79 milyon vatan evladı var. Evvelallah bu millet sahip çıktıkça hiçbir şer odağı, terör örgütü bu ülkede, bu topraklarda barınamayacaktır. Bir yandan terör örgütleriyle, bölücülerle, FETÖ’cülerle, ülkemizi rahatsız eden DAEŞ, PYD, YPG bilumum şer odaklarıyla amansız mücadele verirken, aynı zamanda da milletimizin özlemini çektiği hizmetleri birer birer tamamlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dünyada yaprak kımıldamazken, küresel kriz tüm hızıyla devam ederken dünyanın dördüncü büyük köprüsünü Haziran’da, Osmangazi Köprüsü’nü açtık mı? Türkiye’ye de yakışan budur. Dile kolay, 25 katrilyonluk projeyi yaptık. Bursa-İstanbul 45 dakika. Onlar konuşur, AK Parti yapar.

 

 

YPG FIRAT’IN DOĞUSUNA GİDECEK, KARARLIYIZ

 

PYD ve YPG’nin PKK terör örgütünün uzantısı olduklarını hatırlatan Yıldırım, “Bir isim yıpranınca başka bir isimle ortaya çıkıyorlar. Adamlar aynı adamlar. Bunlar Türkiye’nin, bölgenin canını yakan terör örgütlerinden başkası değildir. Onun için bizim bu konuda kararlılığımız devam etmektedir. Bu unsurlar mutlaka Fırat’ın doğusuna, geldikleri yere gidecektir. ABD’nin bu yönde ülkemize defalarca taahhüdü vardır. Bu taahhütte herhangi bir değişiklik beklemiyoruz” mesajını verdi. TSK’nın Suriye’de gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Operasyonu’nun da süreceğini belirten Başbakan Yıldırım, “Terör unsurları tamamen ortadan kaldırılıncaya, sınırlarımıza, topraklarımıza ve vatandaşlarımıza yönelik tehditler tamamen bitinceye kadar faaliyetler devam edecek” açıklamasında bulundu.

 

KILIÇDAROĞLU’NA YENİ DAVET

 

Başbakan Yıldırım, Adli Yıl Açılış Töreni’ne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu tekrar davet ederek, “Bir otel salonunda yapmak yerine devletin en prestijli mekanlarından bir tanesinde yapmak çok daha akıllıca, çok daha doğru bir karardır diye düşünüyorum. Beştepe milletin yeridir. Kimsenin şahsi tasarrufunda olan bir yer değildir” dedi.

 

Konuşmaların ardından Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyet birlikte Keçiören Metrosu’nun test sürüşünü yaptı. Test sürüşünden sonra Başbakan Yıldırım, Başkan Ak’ın makamına giderek konuğu oldu. Başbakan Yıldırım’a KEÇMEK tablosu hediye eden Başkan Ak, uğurlama sırasında belediye hizmet binasının girişinde bulunan Gümüşdere Ihlamur Vadisi projesi maketini göstererek, Başbakana Keçiören’in bu vizyon projesi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi.

 

 

31.08.2016