Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN KURBANLIK SATIŞ ALANLARI İLE ÖRNEK GÖSTERİLİYOR

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Ovacık ve Bağlum semtlerinde kurulan Keçiören Belediyesi Kurbanlık Satış Alanları, hem vatandaşlara hem de satıcılara verdiği hizmetlerle örnek gösteriliyor.

 

Vatandaşların huzurlu bir şekilde kurbanlık alışverişlerini yapabilmeleri için bütün imkanlarını seferber eden Keçiören Belediyesi, bu yıl 701’i Ovacık, 55’i Bağlum semtinde olmak üzere satış alanlarında toplam 756 adet çadır kurdu. Sosyal tesislerden güvenliğe kadar her türlü ihtiyacın düşünüldüğü satış alanlarının etrafı tel örgülerle çevrilirken, giriş-çıkış kapılarında da kontrol noktaları oluşturuldu. Alanların güvenliği ise 24 saat görev yapan zabıta personeli ve özel güvenlik görevlileri tarafından sağlanıyor.

 

HUZURLU VE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ  

Kurban satış alanına getirilen tüm kurbanlıkların şap aşılarının yapılıp yapılmadığı kulak küpe numaralarına göre kontrol ediliyor. Türkiye’de ilk defa Keçiören Belediyesi tarafından başlatılan ultrasonografi yöntemi sayesinde dişi kurbanlıklar veteriner hekimlerce gebelik testinden geçiriliyor. Gebe olduğu tespit edilen kurbanlıklar ile  yaşları küçük hayvanlar, kurban satış alanlarından çıkarılarak satışına izin verilmiyor. Alanlarda acil vakalara anında müdahale etmek amacıyla sağlık ve veterinerlik hizmet kabinleri kurulurken, veteriner hekimler ile sağlık ekibinin yanı sıra birer adet ambulans da 24 saat esasıyla hizmet veriyor.

 

GÜNDE BİN KURBANLIK KESİLEBİLİYOR

Ovacık semtinde Keçiören Belediyesi’ne ait tesisler içerisinde kurban kesimi için iki mezbaha bulunuyor. İki dakikada bir kurbanlığın kesilebildiği modern mezbahane, günde bin kurbanlığın kesimine imkan tanıyor. Keçiören Belediyesi mezbahanelerin dışında, kurbanlığını kendi başına kesmek isteyen vatandaşlar için farklı semtlerde 11 adet kapalı pazar yeri belirlerken, bu yerlerde dini vecibelerin yerine getirilebilmesi amacıyla imamların da hazır bulunmasını sağlayacak.

 

Satış alanlarında kurbanlık alırken ve kesim yapılırken dikkat edilecek hususlar ile ilgili hazırlanan el broşürleri dağıtılarak vatandaşların bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Satıcıların ve alıcıların ihtiyaçları için farklı noktalara kurulan tuvaletlerin yanısıra satış alanlarında 24 saat sıcak su bulunan duş kabinleri de yer alıyor. Ayrıca kurban satıcıları ile kurbanlık almaya gelen vatandaşların yararlanabileceği hizmet çadırı, mescit ve 3 bin araçlık otopark da alanda hizmet veriyor.

 

Kurban Bayramı süresince zabıta ve nöbetçi veteriner hekimlerin yanı sıra, kaçan kurbanlıkların  yakalanması için oluşturulan kurban yakalama timi de görev başında olacak.

26.09.2014