Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN'DEN HAT VE TEZHİP İLE BARIŞ ÇAĞRISI YAPTILAR

Keçiören dünyada ve Türkiye'de bir ilke daha ev sahipliği yapmanın onurunu yaşadı. Keçiören Belediyesi’nin “İslam Sanatkarları Dünyayı Barışa Davet Ediyor” konulu projesine katılan ünlü hat ve tezhip sanatçıları, izleyicilerin karşısında canlı performans sergileyerek tuval üzerinde ortak ve doğaçlama biçimde sanatlarını icra ettiler.

 

Uluslararası hat ve tezhip sanatçılarının konuk olduğu etkinlik için Kalaba Kent Meydanı'na 900 kişilik dev çadır kuruldu. Çalıştaya Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ın yanı sıra, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, Hat sanatının büyük üstadı Hasan Çelebi, Keçiören TOGEM Başkanı Dr.Ayten Aydın, Ankara'daki büyükelçiliklerin temsilcileri, dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçılar ve çok sayıda izleyici katıldı. Etkinliğe Türkiye'den katılan Muhammet Mağ ve Ayşe Özkan, İran’dan Ali Mirabadi, Babek Hejazi ve Maryam Norouzi ile İngiltere’den Sabah Arbilli sahneye çıkarak izleyicileri selamladılar.

 

SANAT GELİŞMİŞLİK SEVİYESİNİ GÖSTERİR

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Ak, bütün izleyicilerin Miraç Kandili'ni kutlayarak sözlerine başlarken "Bugün aynı zamanda mübarek Cuma günü ve İslam eserleri sanatları sergimizle dünyayı barışa çağırıyoruz. Hat ve tezhip ustalarımızın sanatlarını sergilediği bir çalıştay gerçekleştiriyoruz. Sanatçılarımız herhangi bir taslak olmadan tuval üzerinde sanatlarını aynı anda sergileyecekler. Bu yüzden cesaret isteyen bir çalışma. Bu tarz bir etkinlik dünyada ve Türkiye'de ilk defa Keçiörenimizde gerçekleştiriliyor. Keçiören Belediyesi olarak biz de hem sanatımızın hem de sanatçımızın arkasındayız ve her türlü desteği veriyoruz" dedi. Belediyenin meslek edindirme kurslarında hem sıfırdan sanat öğrettiklerini hem de sanatında ileri gitmek isteyenlere eğitim verdiklerini belirten Başkan Ak, "Estergon Kalemizdeki atölyelerimizde hat, tezhip, ebru, çini ve kaligrafi üzerine kurslarımız var. Hocalarımız kendi öğrencilerini yetiştirerek bu güzel sanatlarımızı gelecek nesillere aktarmış oluyor. Toplumların gelişmişlik seviyesini sanat gösterir. Toplumun hak ettiği yere gelmesinde sanat önemlidir" ifadelerini kullandı.

 

KEÇİÖREN BELEDİYESİ GÜZEL BİR FİDAN DİKTİ

Büyük Üstad Hasan Çelebi ise, hat ve tezhip sanatlarına gösterdiği özen nedeniyle Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ı takdirle karşıladıklarını dile getirerek "Bu faaliyetler Ankara'da değil de İstanbul'da olsaydı Keçiören Belediyesi'nin değeri bir kat daha artardı. İnşallah bu sanatlara ilgi Ankara'da da gelişecek. Sizlerin canı gönülden bu sanata önem verip buraya toplanmanız bizim terimizi kurutuyor. Diğer belediyeler de bu tip faaliyetlere özen gösterirler inşallah. Keçiören Belediyesi çok güzel bir fidan dikti. Bunu geliştirmek siz dostlara kalıyor. Bunun için Sayın Başkana ve hizmet eden herkese dua ediyorum. Başkanın bu hayırlı işinde hayra ulaşmasını bu mübarek Cuma gecesinde ve Miraç Kandili'nde Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum" diye konuştu.

 

BİZİM ADIMIZA SANATIMIZ KONUŞTU

Çalıştayın ilk gününde Muhammet Mağ ve Sabah Arbilli tuval başına geçerek sanatlarını konuşturdular. Dev tuval üzerinde yaptıkları ortak çalışmada hat ve tezhip sanatlarının en güzel örneklerini doğaçlama olarak sergilediler. Çalışmalarını tamamladıktan sonra kısa birer konuşma yapan sanatçılardan Muhammet Mağ, " Burada 'Aşk ile sulh' yazıldı. Kullandığımız renkler tamamen kahverengi ve tonlarıdır. Bu da bize toprağı anlatıyor. İnsanlar isterlerse toprağa farklı şeyler ekebilirler. Biz de İslam sanatkarları olarak bu topraklara artık çiçeklerin ekilmesini ve savaşın son bulmasını istiyoruz. Savaşın hiçbir topluma faydası yoktur. Eserimizle dünyaya bir tepki vermiş olduk. Bizim tepkimiz boyamızdır, kamış kalemimizdir, renklerimizdir" mesajını verdi. Sabah Arbilli ise Keçiören'deki bu etkinliğe katılmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek "Eserimizle İslam sanatkarları olarak herkesi barışa davet ediyoruz. Kullandığımız renklere bakarsak, aşk ve sulh kelimeleri yeşille yazıldı. Yeşil de barışı temsil ediyor. Dünyadaki savaşların durdurulmasında biz sanatkarların da bir rolü var. Ve bizim adımıza sanatımız konuşuyor. Çünkü sanatın dili yoktur ve buradaki eserimizle herkes ne demek istediğimizi anladı" dedi.

 

 

 

15.05.2015