Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN BELEDİYESİ ENGELLİLERİN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRIYOR

Keçiören Belediyesi, engelli vatandaşlara yönelik hizmetleriyle vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırıyor. Engelsiz kent meydanından işitme engelliler için sms iletişim sistemine kadar bir çok farklı projeyi hayata geçiren belediye,  engellilerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları problemlerin azaltılmasını sağladı.

 

Engellilere yönelik hizmetleriyle öne çıkan Keçiören Belediyesi, engellilerin günlük hayatlarında  sıkıntı yaşamamaları için farklı projelerle kolaylaştırıcı hizmetler sunuyor.

 

İşitme ve konuşma engelli bireylerin günlük yaşam içinde karşılaştıkları sorunları dikkate alan Keçiören Belediyesi, işitme engelliler için sms iletişim sistemini hayata geçirdi. İşitme ve konuşma engelli vatandaşların, günlük yaşam içerisinde, uzaktan ve doğrudan bilgiye erişmedeki sıkıntılarını en aza indirmeyi amaçlayan proje, engelli vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor.

 

Sistem kapsamında işitme ve konuşma engelli vatandaşlar, isteklerini 0-312 361 10 49 numaraya kısa mesaj olarak gönderebiliyor. Keçiören Belediyesi'nin sabit numarasına gelen kısa mesaj, sistem aracılığıyla çağrı merkezi sisteminde görüntüleniyor. Mesaj içeriğine göre, kurumdaki fiziki uygulama başlatılarak, gerekiyor ise engellinin ev veya cep telefonuna kısa mesaj gönderilerek cevaplandırılıyor. Keçiören Belediyesi ve Türk Telekom işbirliği ile  geliştirilen proje, engelli vatandaşların engellerini hissetmeden belediyeye kolayca ulaşmalarını hedefliyor.

 

Engelli vatandaşlara iş imkanı sağlamak amacıyla Engelli İstihdamına Destek Birimi'ni kuran belediye, işverenlere rehberlik yaparak işverenlerle engelli vatandaşları buluşturuyor. Aynı zamanda engellilerin işveren ve çalışma arkadaşları ile olası problemlerine çözüm önerileri getirerek uyum sürecini de hızlandıran birim, iş yerlerinin, engellilerin çalışmasına uygunluğunu da kontrol ediyor.

 

Keçiören Belediyesi, Engelsiz Park Projesi ile de engelli çocukların hayatlarını kolaylaştıracak çözümler getiriyor. Proje, engelli çocukların diğer çocuklarla aynı haklara sahip olduğunu hissetmelerini sağlamayı amaçlıyor. Özel eğitime muhtaç çocukların eğitiminde, dünyayı algılamalarında, problem çözme yeteneklerinin gelişmesinde, deneyim ve becerilerinin artmasında rol oynayacak park projesi, bu yıl tamamlanacak. Engelli ve engeli olmayan çocukların birlikte oyun oynamalarına ve çocukların psikomotor becerilerinin gelişimine katkı sağlayacak park, engelli çocukların diğer çocuklarla birlikte yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirmelerine de imkan tanıyacak.

 

Keçiören Belediyesi, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için binalarda asansör ve bina girişlerinde engelli rampalarını zorunlu kıldı. Belediye, Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) ile örnek bir projeye imza atarak "Özel Eğitim Sınıflarının Standardizasyonu” kapsamında Hacı Mustafa Tarman İlköğretim Okulu’nda özel bir sınıf dizayn etti. Keçiören Belediye Meclisi'nde bulunan görme engelli üyesini de unutmayan Keçiören Belediyesi, mecliste alınan yazılı kararlar ve evrakları da Braille Alfabesi'ne (Körler Alfabesi) uygun hale getirdi.

 

BAŞKAN AK'TAN ENGELLİLERE UYGUN KARTVİZİT

 

Engelli vatandaşlara yönelik her alanda farklı projeleri hayata geçiren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da kartvizitini engelli vatandaşlara uygun hale getirdi. Başkan Ak'ın vatandaşların kendisine rahatça ulaşması için hazırlattığı kartvizitinin arkasında görme engelli kişilerin okuma ve yazması için  kullanılan alfabe yöntemi olan Braille Alfabesi (Körler Alfabesi) bulunuyor. Başkan Ak'ın kartvizitinde yer alan iletişim bilgileri arasında da işitme ve konuşma engelli bireyler için sms iletişim sisteminin numarası bulunuyor. Engelli bireyler Başkan Mustafa Ak'a rahatlıkla ve yardım almadan ulaşabiliyor.

 

ENGELSİZ BİR KEÇİÖREN İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 

Engelli bireylerin yaşamlarında hiç bir sıkıntı çekmemeleri için yoğun bir çaba gösterdiklerini belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Sosyal belediyecilik anlayışımızla engelli vatandaşlarımıza her alanda yardımcı oluyoruz.  Engellilerin diğer bireylerle aynı şartlara sahip olmaları için bugüne kadar farklı projeleri hayata geçirdik" dedi. 

 

İşitme ve konuşma engelliler için sms iletişim sistemini hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Ak, sistem sayesinde engellilerin hiçbir yardım almaksızın kendileriyle iletişime geçebildiklerini söyledi. Proje hakkında bilgi veren Başkan Ak, "İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, günlük yaşantılarında uzaktan ve doğrudan bilgiye erişme ve sorunlarını, taleplerini iletmekte büyük güçlüklerle karşılaşıyorlar. Biz de bunları göz önüne alarak Türk Telekom işbirliği ile sms iletişim projesini geliştirdik. Örneğin işitme ve konuşma engelli bir vatandaş, evinde su şebekesinden kaynaklı bir problem olduğunda, durumu belediyeye haber veremiyor ve engelsiz bir başka bireyin yardımına ihtiyaç duyuyor. Bunun haricinde benzer sorunlarla karşılaşarak daha birçok faaliyeti gerçekleştiremiyor. Tüm bunları aşmak için Keçiören Belediyesi olarak sms sistemi ile engelli vatandaşlarımıza büyük bir kolaylık sağladık" diye konuştu.

 

Engellilerin toplumun ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çeken Başkan Mustafa Ak, "Geçen yıl bilek güreşi ve halter Türkiye Şampiyonalarına ev sahipliği yaptık. Bu yıl da Bedensel Engelliler Tenis Türkiye Şampiyonası yapıldı. Belediyemiz, engelli ailelerinin kaynaşmaları ve çocuklarıyla mutlu günler geçirmeleri için periyodik olarak geziler düzenliyor. Engelsiz kent meydanı ve engelsiz park gibi projelerimizi de hayata geçirerek engelsiz bir Keçiören için çalışıyoruz" dedi.

03.09.2012