Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN BELEDİYESİ’NDE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

Hak- İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Keçiören Belediyesi'nde bir kutlama programı gerçekleştirdi. Kadın ve erkeğin eşit olarak çalışmasının ülkeye katkı sağlayacağını söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Kendimden biliyorum evde lider kadındır. Kadınlarımızın evde lider olması toplumun gelişimine de büyük katkı sağlıyor” mesajını verdi.

 

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Başkan Mustafa Ak, Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak- İş Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz, Hizmet- İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Yüsra Erilli Kurumlu, Hizmet-İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Recep Dere ve belediyede çalışan kadın personel katıldı.

 

EŞİT FIRSATI OLAN KADIN HEDEFİNE ULAŞIR 

 

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Mustafa Ak, Keçiören Belediyesi olarak kadın çalışanlara eşit fırsat verdiklerini ifade etti. “Eşit fırsat verilen kadınlarımız hedeflerine ulaşırlar ve başarılı olurlar. Böylece mesleklerinde, aynı zamanda sosyal hayatlarında da yükselirler” diyen Başkan Ak, 2009 yılında göreve başladığında belediyede sadece 1 kadın müdür varken, bugün kadın müdür sayısının 5’e çıktığına dikkat çekti. Belediyenin kadınlara yönelik birçok projesinin olduğunu kaydeden Başkan Ak, “Bunlardan bir tanesi de ‘1071 Kadın Girişimci’ projemiz. ‘1071 Kadın Girişimci’ projesini büyük bir gayretle devam ettiriyoruz. Bu proje kapsamında 64’üncü iş yerini açtık. 50 bin TL karşılıksız hibe ile kendi işyerini kurdu. Hem işi hem aşı olan insanlarımızın çoğalması bizi  mutlu ediyor. Bizim medeniyetimizde, dinimizde, örfümüzde, adetimizde kadın zaten hak ettiği yerde bulunuyor. Maalesef bunu engellemeye çalışanlar var” diye konuştu.

 

BİZİM EVDE DE LİDER KADINDIR

 

Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların yaşamlarında karşılaştıkları sorunların konuşulması gerektiğini belirten Mustafa Ak, “Cenab-ı Allah kadın ve erkek nüfusunu yarı yarıya, eşit olarak yaratmıştır. Kadın ve erkek bir elmanın yarısı gibidir. Toplumumuzun nüfus itibariyle yarısını oluşturan kadınlarımızın haklarının yok sayılması mümkün değildir. Hem anne olup hem de çalışan kadının bana göre iki işi vardır. Devletimiz kadınlarımıza teşvikler veriyor. Türkiye'de artık hiçbir şey çok şükür eskisi gibi değil. Kadın ve erkeğin eşit olarak çalışması ülkemize katkı sağlar” dedi. “Kendimden biliyorum evde lider kadındır. Kadınlarımızın evde lider olması toplumun gelişimine de büyük katkı sağlıyor” mesajını da veren Başkan Ak, ülkenin yararına çalışacak hayırlı bir evlat yetiştirme görevinin anneden başladığını kaydetti. “Cennet annelerin ayağının altındadır” hadisini hatırlatan Ak, belediyenin kadın personeline şöyle seslendi: “KEÇMEK ve KEDEM kurslarımızla kadınlarımız meslek öğreniyorlar. Belediyemizin yürüttüğü sosyal projelerimizin başındaki görevli personelimiz kadınlardan oluşuyor. Bize düşen sizlerin daha iyi ortamda çalışmanızı sağlamaktır. Sizlerle birlikte çalışmaktan dolayı son derece mutluyum ve gururluyum. Hedefimiz ve gayemiz bir olduğu için birlikte başarılı işler gerçekleştiriyoruz. Keçiören Belediyesi'ni yapmış olduğu çalışmalar Türkiye'de örnek gösteriliyor. Çalışmalarımız birçok belediye tarafından örnek alınıyor. Yurt dışından gelen heyetler de Keçiören'deki çalışmaları yerinde inceleyip bilgi ediniyorlar. Huzur içerisinde çalışılan bir ortamda başarı gelir. Mutluluğunuzu önemsiyoruz. Bunun içinde en iyi ortam ve şartlarda çalışmanız için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.”

 

KADIN ALEYHİNE KARARLARA KARŞIYIZ

 

Mahmut Arslan ise, Hak-İş ve Hizmet-İş adına Keçiören Belediyesi’nde çalışan kadın personelin Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak söze başladı. Hizmet-İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği etkinliğin önemine işaret eden Arslan, “Biz kadın ve erkeğin birinin lehine öbürünün aleyhine verilen kararlara karşıyız. Kadınların çalışma hayatında yer alan sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a kadınlara yönelik farkındalık oluşturan çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Kadınların anne ve eş olmanın yanı sıra çalışma hakkının da bulunduğunu belirten Arslan, “Ülkemizin geleceği için bu çok önemlidir. İnsanımızın standartları yükseldikçe çocuk sayısı azalıyor. Çalışma hayatında yer alan anne ve iyi eş olan bütün kadınlarımızı kutluyorum.  Sizler Türkiye'nin nüfus olarak en büyük belediyesinde çalışıyorsunuz. İnsana ve emeğe değer veren aynı zamanda kadın çalışanlarına büyük önem veren bir başkana sahipsiniz” diye konuştu. Arslan, Türkiye’nin geçmişinde birçok kadının başörtüsü yüzünden mağdur edildiğini hatırlatarak, “Allah'a şükür artık bu kötü günler geride kaldı. İş yerlerinde, siyasi partilerde, vakıflarda ülkesini seven değerlerine bağlı, tarihsel olarak örnek gösterilen kadınlarımızın bayrağını taşıyacak kadınlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

 

KADIN TOPLUMA YÖN VERİR

 

Fatma Yavuz da, Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişini unutarak bugünü daha farklı yaşayabilme arzusunu dile getirerek, “Bunun için mücadele ediyoruz. Kadınların aşağılanmasını hor görülüp dışlanmasını ve şiddete uğramasını istemiyoruz” diye konuştu. Kadınların mücadelesini hak olarak gördüklerini söyleyen Yüsra Erilli Kurumlu ise, “Anne ve eş olarak kadın bir toplumu dönüştürür ve yön verir. Kadın mutsuz ve umutsuzsa, ülke de mutsuz ve umutsuz olur. Kadına ikinci sınıf değeri veren ülkeler asla ilerleyemezler” dedi. Hizmet-İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Recep Dere de, bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak “Emeğiyle yüreğiyle ve destekleriyle her zaman yanımızda olan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a ve bizlere öncülük yapan Başkanım Mahmut Arslan’a verdikleri destek için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Mustafa Ak ve Mahmut Arslan, belediyenin kadın personeline günün anısına birer hediye verdi. Recep Dere de Başkan Ak'a çiçek takdim ederken, program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

 

 

03.03.2016

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player