Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN’DE ŞAİR MAĞCAN CUMABAYEV ANITI AÇILDI

Doğumunun 125. yılında ünlü Kazak şair Mağcan Cumabayev adına Keçiören Belediyesi tarafından yapılan anıt törenle açıldı.

 

Botanik Parkı içerisinde yer alan Türkiye’deki tek Mağcan Cumabayev anıtı için düzenlenen törene Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve vatandaşlar katıldı.

 

Amine Hatun Camii Müezzini Fatih Şen’in Kuran Tilaveti ile başlayan törende Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanana kadar şair Mağcan Cumabayev’in şiirlerinin yasak olduğunu hatırlatarak, “Türk dünyasının birlik ve beraberliğini derinden hissetmiş şair ve yazarlar toplumun vicdanıdır. Cumabayev de Kazak halkının bağımsızlığı için savaşmıştır, şiirleri Türk dünyasına derman olmuştur.” dedi. Saparbekuly, Mağcan’ı sevdiren Türk hükümetine ve Kazak halkının şairlerini anıtlarla yaşatan değerli siyaset adamı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

VATAN AŞIĞI VE MÜCADELE ADAMI

Mağcan Cumabayev’i, “vatan aşığı ve mücadele adamı” olarak tanımlayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da, “Onun mücadelesi kendisinden sonra gelenlere ilham olmuştur. Mücadelesi o kadar korkutmuş ki komünist Stalin ancak onu idam ederek durdurabilmiştir. Kendisini bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. İki ülke iş birliğinin devam etmesi temennisiyle bu anıtın, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve Turan ülküsüne katkı sunmasını amaçlıyoruz.” diye konuştu.

 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise konuşmasında, “Milli uyanış ve millileşmeye güç veren aydın Cumabayev, Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş mücadelesini yüreğinde taşımış ve kardeş Türkiye’nin bulunduğu zor dönemi yüreğinde hissetmiştir. Onun adına yaşatan Türkiye’deki ilk anıta ev sahipliği yapan Keçiören’e müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.

 

Programda Mehmet Akif İlkokulu Öğrencisi Öykü Naz Bozanlı Mağcan Cumabayev’in “Gençlere Güvenirim”, Nuri Pakdil Anadolu Lisesi öğrencisi Burak Taş ise “Uzaktaki Gardaşıma” şiirlerini okudu.

 

Program protokolün ve vatandaşların Cumabayev’in anıtına karanfil bırakmasıyla son buldu.

 

19.02.2018

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player