Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN’DE NAZARBAYEV’İN MANİFESTOSU DEĞERLENDİRİLDİ

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Bakış: Milli Bilinç Şuurunun Modernizasyonu” makalesini değerlendirme toplantısı düzenledi.

 

Çeşni Konağı’nda gerçekleştirilen programda Keçiören Belediyesi tarafından yayınlanan “Anayurt Anadolu’da Atayurt Kazakistan’ın İzleri” adlı kitabın da tanıtımı yapıldı. Moderatörlüğünü AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı İsmail Safi’nin üstlendiği programa konuşmacı olarak Başkan Mustafa Ak, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Kazakistan Türkistan Valisi Alipbek Öserbayev, Kazakistan Almatı Eyaleti Jambıl Valisi Jandarbek Dalabayev, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, Muhtarauezov Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Müdürü Ualihan Kalican, Türkistan Aksakallar Heyet Başkanı Jarılkasın Aziretbergenulı ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız katıldı.

 

TÜRK DÜNYASI İÇİN BİR REHBERDİR

Türk dünyasına vermiş olduğu destek nedeniyle Başkan Ak’a teşekkür eden İsmail Safi, “Bu makale, Türk dünyasının aksakalı Nazarbayev’in bütün insanlığa evrensel mesajlarını içeren büyük bir manifestodur. Kazakistan’da olduğu gibi, bütün Türk dünyası için de bir rehber olduğunu düşünüyorum” dedi. Böyle değerli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Mustafa Ak ise, “Biz Kazakistan’a ata yurdumuz diyoruz. Kazakistan ile olan ilişkilerimiz çok eskilere dayanıyor. Devletler arasındaki ilişkileri hükümetler yönlendirir, ama yerel yönetimlerin de bu ilişkilere sosyal ve kültürel anlamda katkısı olur” diye konuştu. Keçiören Belediyesi’nin iki ülke arasında köprü kurduğunu, Kazakistan’ın Jambıl ve Türkistan belediyeleri ile kardeşlik protokolü imzaladığını hatırlatan Başkan Ak, “Tecrübe ve birikimlerimizi paylaşmaya hazırız. Keçiören’de Türkistan, Hoca Ahmet Yesevi ve Suyinbay Aronulı Parkımız bulunuyor. Jambıl Sokağı’nın da açılışını yaptık. Tarih bilincine katkı yapmak ve yeni nesillerin bu önemli değerlerimizi tanıması için isimlerini Keçiören’de yaşatıyoruz” mesajını verdi.

 

MİLLİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Büyükelçi Saparbekulı da, söz konusu makalenin Nursultan Nazarbayev’in Türk dünyasına vasiyeti olduğuna dikkat çekerek, “Bu manifesto Atatürk’ün ‘Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir’ sözleri ile aynı doğrultudadır. Milli değerlerimize sahip çıkarak, bilim ve teknoloji alanında büyük bir atılım yapmalıyız” görüşünü dile getirdi. Nazarbayev’in bu makalesinin Türkçe’ye de çevrildiğini kaydeden Alipbek Öserbayev ise, “Siyaset alanında büyük bir ses getirdi. Bu makale Kazakistan’ın gelişmekte olan 30 ülkenin arasına nasıl gireceğine ilişkindir. Ekonomi, kültürel ve siyasi alanlarda yapılması gereken çalışmalar anlatılmaktadır” diye konuştu. Bu makalenin Türk dünyasını derinden silkelediğini belirten Jarılkasın Aziretbergenulı, “Amaç sadece üst düzey yöneticilerin fikirlerini almak değil, toplumun her kesimden insanının görüşlerine yer vermektir. Milli uyanış sözde kalmamalıdır. Her insan önce kendisinden, sonra ailesinden başlayarak buna katkıda bulunmalıdır” derken, Jandarbek Dalabayev de, merkeze insanı koyan bu makalenin üniversite çevrelerinde ve halk arasında büyük ilgiyle karşılandığını söyleyerek, “İnsan kendisini geliştirirse ülkesi de kalkınır. Bu makale hem Kazakistan’ın hem Türk cumhuriyetlerinin nasıl kalkınması gerektiğine dair bir yol haritasıdır. Her ülkenin kendi milli kodu olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

NAZARBAYEV’İN İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜNÜN SONUCU

Bu makalenin sadece Kazakistan için değil, tüm Türk dünyası için örnek teşkil eden nitelikte olduğunu dile getiren Fırat Purtaş ise, “Kazakistan çok önemli gelişmeler katetti. 2030 hedeflerini şimdiden gerçekleştirdi. Bu da Nazarbayev’in ileri görüşlülüğünün bir sonucudur” dedi.

 

Program toplu hatıra fotoğrafının çekimiyle sona ererken, Başkan Ak bütün katılımcılara Keçiören Belediyesi tarafından yayınlanan “Anayurt Anadolu’da Atayurt Kazakistan’ın İzleri” adlı kitabı hediye etti. Kitap büyük Kazak Ozanı Suyinbay Aronulı’nın örnek hayatı ve sanatının yanı sıra Keçiören Belediyesi’nin Kazakistan ile ilgili etkinlikleri hakkında bilgiler içeriyor.

 

12.06.2017