Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN’DE KAZAKİSTAN RÜZGARI

Keçiören Belediyesi’nin Türkiye’de ilk ve tek olarak düzenlediği 8. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kazakistan Keçiören’e konuk oldu.

 

Kalaba Kent Meydanında Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen geceye, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Güney Kazakistan Eyaleti Türkistan Valisi Alipbek Usserbayev, Almatı Eyaleti Jambıl Valisi Jandarbek Dalabayev, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak, KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Musa Yıldız ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

HOCA AHMET YESEVİ’NİN ŞEHRİDİR TÜRKİSTAN

Kazakistan’ı Keçiören’de ağırlamaktan çok mutlu olduklarını ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin şehri…   Anadolu’nun İslamlaşmasında önemli bir duraktır. Bu seneki kardeşlik iftarımızı Türkistan’da gerçekleştireceğiz. Ayrıca Kazakistan’daki bir diğer kardeş şehrimiz de Almatı şehrinde yer alan Jambıl… Ünlü Kazak ozanı ve atışma geleneğinin ustası Jambıl Jabayev’in şehri… Bizim kardeşlik bağlarımız bu etkinliklerle güçlenmeye devam edecek.” mesajını verdi.

 

KEÇİÖREN’İN TÜRK DÜNYASI İLE BAĞLARI GÜÇLÜ

Kazakistan’ın Keçiören’e konuk olmasının Kazak – Türk dostluğu için önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, “ Türkler Tanrı Dağı’ndan gelen soydaşlarını bugün misafir ediyorlar. Bizim oralarda bir söz vardır, derler ki kardeş uzak olursa kardeşliği gider, biz her sene kardeşliğimizi tazeliyoruz. Ayrıca bugün Türklerin ve Kazakların ünlü ozanı Jambıl Jabayev’in adını taşıyan sokağın açılışını gerçekleştirdik. Keçiören’i gezdikçe gördüm ki Türk dünyasındaki kardeşlerinden izler var, Türk dünyası ile güçlü bağları var. “dedi.

 

BAŞKAN AK’A JAMBIL EYALETİNİN DEĞERLİ KİŞİSİ UNVANI

Almatı Eyaleti Jambıl Valisi Jandarbek Dalabayev ise Başkan Ak’a Jambıl Eyaletinin değerli kişisi unvanını ve geleneksel kaftanlarını vererek “Bu unvana sahip 347. kişi oldunuz, yaptıklarınız için müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.

 

Güney Kazakistan Eyaleti Türkistan Valisi Alipbek Usserbayev kültürel ve ekonomik iş birliklerinin süreceği mesajını verdiği konuşmasında “Sovyet döneminde biz kendi geleneklerimizi tanıtamadık. Bağımsızlığımızdan sonra kendi kültürümüzü başka ülkelere tanıttığımız için mutluyuz.” dedi.

 

Kazakistan Kültür Evinin de açıldığı gecede Hazine Müzik Dans Topluluğu birbirinden renkli geleneksel kostümleriyle Türk, Özbek ve Kazak danslarından örnekler sergiledi. Arslanbek Sultanbekov’un Dombıra adlı eserini Orazali Janabayev seslendirirken Tumar Kazak Folklor Müzik Topluluğu da kendisine eşlik etti. Kazakistanlı sanatçıların koro ve solo olarak sahne aldığı gecede Türk ve Kazak eserler seslendirildi. Türkçe seslendirilen “Ölürüm Türkiyem” ve “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkılarına ise izleyiciler alkışlarıyla tempo tutarak eşlik etti.

 

Protokolün hediyeleşmesinin ardından gece, Kazak sanatçılar ve protokolün toplu hatıra fotoğrafı ile son buldu.

 

12.06.2017