Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

KEÇİÖREN’DE METİN KÜLÜNK BAŞKANLIK SİSTEMİ’Nİ ANLATTI

Keçiören Belediyesi tarafından üçüncüsü gerçekleştirilen “Gençler Başkanlık Sistemini Soruyor” adlı panelin konuğu bu defa AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk oldu.

 

 

Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi Kümbet Katı’nda düzenlenen panel Keçiören Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile AK Parti Keçiören İlçe Gençlik Kolları’nın işbirliğiyle gerçekleştirildi. Panele Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve Keçiören AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Tunçbilek’in yanı sıra çok sayıda öğrenci de katıldı. Panelin konuşmacısı Metin Külünk, başkanlık sistemi ile ilgili önemli bilgiler verirken, gençlerin sistem hakkındaki sorularını da yanıtladı.

 

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ İŞLEYİŞİ GÜÇLENDİRİR

“Düşünmeye, çalışmaya, araştırmaya yönelik bu tip programları düzenlemesinden ve ülkemizi yakından ilgilendiren meselelere karşı duyarlılığından ötürü Başkan Mustafa Ak’a teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Metin Külünk, panelde gençler ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkiye’nin ciddi bir devlet tecrübesine sahip olduğuna dikkat çeken Külünk, “Selçuklular, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi olmak üzere devamlılığı olan bir devlet geleneğimiz var. Türkiye’nin daha da ileri gidebilmesi için başkanlık sistemine geçilmesi gerekiyor. Başkanlık sistemi uzlaşmayı öğretir. Sistemi daha iyi yönetmek üzere inşa edilmiştir, işleyişi daha da güçlendirir” dedi. Külünk, “Başkanlık sistemi gelirse muhalefetin durumu ne olur?” şeklindeki soruya verdiği yanıtta modern ulus devletlerin “parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi ve başkanlık sistemi” olmak üzere üç farklı modelle yönetildiğini hatırlattı. Her üç modelde de yönetimlerin meşrutiyetini halktan aldığına işaret eden Külünk, “Başkanlık sisteminde de muhalefet vardır. Çünkü iki adaydan birisi kazanacaktır. Başkanlık sisteminde yasama organı bugünkünden çok daha güçlü olacaktır. Demokrasilerde iktidar da muhalefet de meşrudur” diye konuştu.

 

 

ÇİFT BAŞLILIĞI ORTADAN KALDIRACAK 

“Başkanlık sistemi ile Türkiye’nin üniter yapısı değişecek mi?” sorusunu yanıtlarken “başkanlık sistemi eşittir federal sistem” iddiasının doğru olmadığının altını çizen Külünk şunları söyledi: “Türkiye mevcut anayasa ile çok başlı hale getirildi. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, TSK, Cumhurbaşkanı, Başbakan, YÖK… Her biri bir başka güç. Eğer Türkiye Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir liderle yönetilmiyor olsaydı, bugün Türkiye’de ‘ben anayasal bir kurumum’ diyerek her gün bir kurumun başkanı konuşuyor olacaktı. Çok başlılığın olduğu yerde disiplin ve hiyerarşi yoktur. Parlamenter sistemdeki çift başlı yönetim anlayışı başkanlık sistemi ile ortadan kaldırılacaktır. Örneğin Keçiören Belediyesi’nin üç başkanlı bir yönetimi olsa, bu sistem yürür mü? Yürümez. Başkanlık sisteminin merkez üssü çift başlılığı kaldırmaktır. Cumhurbaşkanımızın her zaman söylediği gibi Türkiye başkanlık sisteminde de tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek dil olacaktır.”

 

 

Başkanlık sisteminde yargının da bağımsız olacağını söyleyen Külünk, hükümete yönelik 17/25 Aralık benzeri darbeci operasyonların önünün kesileceğini kaydetti. Türkiye’de sistem değişikliğinin ülkenin beka meselesi haline geldiğini savunan Metin Külünk, “Başkanlık sistemi gelmezse, bu coğrafyadaki gelişmelere karşılık vermede yetersiz kalınır. Başkanlık sistemine geçilmesi konusunda Türkiye acele etmelidir, çünkü parlamenter sistem tıkanmıştır” dedi.

 

 

İSTİKRAR İÇİN BAŞKANLIK ŞART 

Panelin ev sahibi Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, Keçiören’de daha önce düzenledikleri “Gençler Başkanlık Sistemini Soruyor” panellerinde TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şentop, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve 24.dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara’yı konuk ettiklerini hatırlattı. İstanbul Milletvekili Metin Külünk’e “Keçiörenimize, panelimize hoş geldiniz” diyen Başkan Ak, panelin gençlerin ufkunu açacak nitelikte olduğunu söyledi. Güçsüz ve kendi iç çekişmelerine saplanıp kalmış yönetimlere sahip ülkelerin büyüme şansı olmadığını vurgulayan Mustafa Ak, “O nedenle istikrar için başkanlık modelinin hayata geçirilmesi zaruridir. Türkiye bu iki başlı sistemle gidemez. Ülkemizin fıtratına ve tarihine baktığınızda güçlü liderlerle sıçramalar yaptığımızı görebilirsiniz. Selçuklularda Alparslan, Osmanlı’da Kanuni ve Fatih, Cumhuriyet döneminde Atatürk, Menderes ve Özal dönemleri buna en güzel örnektir. Hepsi kendi döneminin güçlü liderleri olarak memleketimize büyük hizmetlerde bulundular” dedi.

 

 

TÜRKİYE DAHA HIZLI YOL ALACAK 

Türkiye'nin Osmanlıdan beri böyle bir geleneği olduğunu ifade eden Başkan Ak, “Yerel seçimlerde belediye başkanı ayrı, meclis ayrı seçiliyor. Belediye Başkanı yürütmenin başı oluyor, istikrarsızlık söz konusu olmuyor. Ben başkanlık sistemini de buna benzetiyorum” diye konuştu. Mustafa Ak, özellikle gelişmiş ülkelerde seçilmiş bir liderin ülkesinin büyümesini hızlandırdığına ve dünyada ülkesinin saygınlığını daha da artırdığına şahit olduklarını belirterek, “Türkiye gibi gelişme sürecinde hızlı yol alabilecek bir ülkede, karar sürecini hızlandıracak şekilde kurulan bir başkanlık sistemi, kısa vadeden başlamak üzere çok iyi sonuçlar verebilir. Türkiye'nin daha hızlı yol alması ve hantallıklarından kurtulması için kararlı ve büyük bir adım atılması gerekiyor. Bizler toplumun her kesiminin fikrini beyan etmesinden ve her türlü konunun tartışılmasından yanayız” mesajını verdi.

 

 

Konuşmasının ardından Başkan Ak, Metin Külünk’e Keçiören Belediyesi tarafından bastırılan “Çanakkale” kitabını hediye etti. Panel, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

12.04.2016

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player