Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

GORAZDE ULUSLAR ARASI DOSTLUK FESTİVALİ’NDE KEÇİÖREN RÜZGARI

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile birlikte 14. Uluslararası Dostluk Festivali’ne katılmak üzere Bosna Hersek’in Gorazde Belediyesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Uluslararası Dostluk Festivali’nde Türkiye’yi temsil eden Keçiören Belediyesi, kardeş şehri Gorazde’de düzenlenen etkinlik sayesinde başkentin kültürünü de Bosna-Hersek’e taşıdı. Festivalin açılışında sahne alan Seymen Alayı, Boşnak seyircilerden tam not alırken seymen alayından sonra sahneye çıkan sanatçı Orhan Çakmak da Boşnak seyircilerin gönlünü fethetti. Seslendirdiği birbirinden güzel parçalarla Gorazdelileri mest eden Çakmak bir de Boşnakça şarkı söyledi. Çakmak’ın Boşnakça söylediği şarkıya festival alnını dolduran binlerce Gorazdeli eşlik etti. Birbirinden keyifli dakikaların yaşandığı festivalin açılış gecesinde seymen alayı ve sanatçı Çakmak, Gorazde’de Türkiye rüzgarı estirdi. 

Keçiören Belediyesi ile geçen yıl kardeş olan Gorazde; Bosna-Hersek'in en stratejik bölgelerinden birinde bulunuyor ve Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'ya ilk adım atığı yer olarak biliniyor.  Savaş sırasında 1365 gün boyunca kuşatma altında kalan ve dünya ile bağlantısı koptuğu için hiçbir yardım almadan bu direnişi sürdüren Gorazde dünya tarihinde en uzun süre kuşatma altında kalan şehirlerden biri olma özelliğini de taşıyor.

Savaş sonrası yaralarını hala tam olarak saramamış olan Gorazde’ye bazı yatırımlar yapacaklarını ve bu yatırımlarla ilgili projelerin detaylarını Gorazde Belediye başkanı Muhammed Ramoviç’le paylaştığını ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak: “Sayın Başbakanımız, balkon konuşması olarak nitelendirilen konuşmasında; Bugün İstanbul kadar Saraybosna, İzmir kadar Beyrut, Diyarbakır kadar Ramallah, Gazze kazanmıştır demişti. Biz aynı ufkun, aynı hikayenin kahramanlarıyız. O yüzden bir ve beraber olmaya, kardeşlikler tesis etmeye ve bu kardeşliğin gereklerini yerine getirmeye mecburuz.” dedi.

Yerel yönetimlerin kendi bölgelerinde çalıştığı gibi yurt dışında da yapabileceği bir şeyler olduğuna dikkat çeken Başkan Ak: “Devletler, aralarında birçok anlaşma yapar ve buna uygun siyaset belirlerler; fakat halkla olan bağı yerel yönetimler kurabilir. Biz gittiğimiz şehirlerin esnafıyla, halkıyla bir araya geldiğimizde bu politikayı halka yaymakta görev almış oluruz.” diye konuştu.

Keçiören’e yeni kardeş: Srebrenica

Uluslararası Dostluk Festivali’ne katılmak ve Gorazde’ye yapılacak yatırımlarla ilgili projelerin detaylarını görüşmek üzere Bosna-Hersek’e giden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve beraberindeki heyet Srebrenica’ya da bir ziyarette bulundu. Savaş sırasında büyük bir soykırıma tabi tutulan Srebrenica’da incelemelerde bulunan ve şehrin bugünkü durumuyla ilgili yöneticilerden bilgi alan Başkan Ak, belediyeden gelen kardeşlik talebine de olumlu yanıt verdi.

Avrupa’nın ortasında, dünyanın gözü önünde uygulanan bu soykırımın çok büyük bir acı olduğunu belirten Başkan Ak, Srebrenica’da hala normalleşmenin gerçekleşmediğine ve temel belediyecilik hizmetlerinin bile yerine getirilemediğine dikkat çekerek: “Bize gelen kardeşlik talebine elbette evet dedik. Şimdi meclislerimiz kardeşlik kararlarını alacak. Arkasından da Srebrenica ile ilgili yapabileceklerimizi konuşup kardeşlerimiz için yapabileceğimiz ne varsa yapacağız” şeklinde konuştu.

Keçiören Bağlum Spor kardeşlerini unutmadı.

Gorazde’de faaliyet gösteren Gazi Futbol Kulübü ile kardeş kulüp olan Keçiören Bağlum Spor da kardeşlerini unutmadı. Türkiye’den getirdiği forma, krampon ve futbol topu gibi malzemeleri Gazi Futbol Kulübünün sporcularına armağan eden Keçiören Bağlum Spor Kulübü Başkanı Levent Kızılalp de kardeşliğin gereğini yerine getirdiklerini ifade ederken kendilerine bu imkanları sunduğu için Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a da teşekkür etti.

25.07.2011