Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

EN DEĞERLİ ESERİNİ MUSTAFA AK'A HEDİYE ETTİ

Keçiören Belediyesi, sanatı ve sanatçıyı destekleme ve geleneksel sanatları yaşatma konusundaki çalışmalarına devam ediyor. Kaligrafi bir geleneksel sanat olmasa da, güzel yazı sanatı olarak kalede yerini buluyor. Estergon Türk Kültür Merkezi'nde Kaligrafi sanatçısı olarak eserlerini sanatseverlerle buluşturan Zafer Akbayır, bu merkezin sanatı güçlendirdiğini düşünüyor.

 

Matbaacı ve tasarımcı kökenli  27 yıldır harfler, fontlarla iç içe olan Akbayır, Almanya ve İngiltere'de daha yaygın ve saygın olan bu sanatın mesajını ise Alman Font tasarımcısı Tipograf Hermann Zapf'ın deyişiyle tanımlıyor “Kaligrafik olarak Tipografinin üstlendiği görev; Aktarılmak istenen düşünce ve görüntünün kendisinden hiçbir şey kaybetmeden hayal gücü ile iletişim kurmaktır." Kaligrafi eğitimi almak isteyenlerin sayısının oldukça fazla olduğuna da dikkat çeken Akbayır, kaligrafi’nin süsleyerek yapılan bir sanat olmadığının altını kalın harflerle çiziyor.

 

Hat sanatının da bir kaligrafi olduğunu belirterek bu alanda yetişen sanatçıların günümüzde güzel eserler ürettiğini ifade ediyor.

 

Elvis Presley'in evinde onun eseri var!

Türkiye'de yetişmiş en değerli kaligrafi sanatçıları arasında Emin BARIN ve Etem ÇALIŞKAN isimlerini sıralayan Akbayır'ın bir eseri ise Elvis Presley’in Graceland’ daki Müzesinin duvarlarında yer alıyor.

 

"Bir eserin değerini özgünlüğü belirler" diyen Akbayır, en değer verdiği eser olan ve 20 günde tamamladığı “Fatih Sultan Mehmed'in” İstanbul'un Fethi Fermanını ise Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a hediye etmiş. Bir diğer uzun soluklu eseri ise 2009 yılında Beğendik Ceo'su Ata Beğendik'e hazırladığı “Abdulkadir Geylani” Şiirlerini yazdığı el yazması... 1,5 yılda yazdığı bu eseri tam 250 sayfa...

 

En fazla talep gösterenler Elçilikler

Vücut, duruş, nefesle tekniğiyle birlikte şekillenen ve bu 3 unsurun disipline edilmesiyle ortaya çıkan kaligrafi kursları ise “9” ay sürüyor. Güzel Sanatlar Fakültelerinin Grafik -Tasarım Bölümlerinde bu dersin Tipografi adı altında verildiğini söyleyen Zafer Akbayır, fuarlarda ticari olarak yapılan çalışmaların kaligrafi’yi kapsamadığını da ekliyor.

 

Özgün ve el emeği eserlerin değer gördüğü günümüz dünyasında bu sanatla ilgilenenlerin başında da Büyükelçilikler ve özel kurumlar geliyor. Özel davetlerini bu yazıyla duyurmak isteyen Elçilikler, Akbayır’ ın  kapısını çalıyor. Ayrıca imza tasarımları için gelenlerin sayısı da bir hayli fazla...

 

Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kurslarında eğitmenlik yapan ve Keçiören Belediyesi'nin bu sanatı desteklemesi ile çok daha geniş kitlelere ulaşabildiğini belirten Zafer Akbayır'ın hedefi ise İngiltere ve Amerika’ daki yazı standartlarını yakalayacak seviyede eğitimler uygulanmasına katkı sağlamak...

 

 

 

 

22.06.2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player