Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

ÇOCUKLARIN BİR NUMARALI EĞLENCESİ DOĞAL YAŞAM ATÖLYESİ

Keçiören Belediyesi Çocuk Danışma Merkezi  (ÇODAM) ile Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (ÜZYEÇDE)  çocukların görerek, uygulayarak ve yaşayarak öğrenmelerini destekleyici yöndeki çalışmalarını sürdürüyor.

 

Bağlum Çalseki Köyü'ndeki Doğal Yaşam Uygulama Alanı'nda çocuklar mutfak, bilim, sanat, oyun gibi atölyelere  katılarak yaşayarak öğrenme imkânı bulurken, aynı zamanda da doğayı yakından gözlemleyebiliyorlar. Çocukların çevreyi yakından tanıması ve çevre konusunda bilinçlenerek kalıcı davranış değişikliği kazanması amacıyla sürdürülen çalışmalardan biri olan doğal yaşam atölyeleri, çocukları doğaya davet ediyor.

 

Atölyelerde atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde doğaya geri kazandırılması, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi  gibi konularda bilgili eğitmenler rehberlik ve eğitim hizmeti veriyor.

 

Okul öncesi yaş grubundaki çocuklar da atölyelere katılıyor

Çocuklar, doğal yaşam atölyeleri ile çevre konusunda daha sorumlu davranmayı öğrenirken,  AVM, bilgisayar, televizyon üçgenine sıkışmaktan kurtuluyorlar. Her yaş gurubundaki çocuğun katıldığı atölyelerde çocuklar biyolojik çeşitliliği de tanıyarak çevreyi koruma bilinci kazanıyorlar.

 

Doğayla baş başa olan çocuklar atölyede bulunan at, keçi, eşek, tavuk, ördek, kedi, köpek gibi hayvanları da gözlemleme ve onları besleme fırsatı yakalıyorlar. Uygun koşullarda yumurta toplama, süt sağma, ağaçlardan meyve toplama, sebze ekimi gibi etkinliklerle doğal üretimin bir parçası olma şansı elde ediyorlar.

 

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, doğal yaşam atölyelerinin eğitici ve öğretici bir tarafı olduğuna da dikkat çekerek şunları söyledi; "Çocuklarımız sadece tüketim toplumunu görmekten ziyade kendi ürettiğini tüketen insanlarla bir arada oluyorlar. Böylece geleneksel yapı kültürümüzü, unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi, geleneklerimizi, göreneklerimizi, el sanatlarımızı yakından tanıyarak günümüz koşullarında da bunu sürdürmenin mümkün olduğunu fark ediyorlar. Doğayı korumak ancak onu yakından tanımak, onun bahşettiklerinin farkında olmakla mümkün... "

 

 

30.06.2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player