Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

BAŞKENTTE TATARİSTAN RÜZGARI ESTİ, HERKES BÜYÜLENDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği, Tataristan Kültür Bakanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Keçiören Belediyesi'nin katkılarıyla ATO Congresium'da yapılan "Tataristan Sanat Gecesi" büyük ilgi gördü.

 

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak,TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov  ile çok sayıda Ankaralı sanatseverin katıldığı gecede Tataristan’ın en tanınmış sanatçıları geleneksel ve klasik müzikler, halk dansları ve modern danslarla sahne aldılar.

 

"İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNE YEREL YÖNETİMLER OLARAK KATKI SAĞLAMAKTAN MUTLUYUZ"

Program öncesi UETD Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Fransa Gençlik Kollarının plaket takdim ettiği Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da programda bir konuşma yaparak şunları söyledi; "Tataristan sana gecesinde bugün birbirinden değerli uluslararası sanatçılarımızı hep beraber izleyeceğiz. Keçiören Belediyesi olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyoruz. Her yıl  TÜRKSOY'un  katkılarıyla düzenlemekte olduğumuz Nevruz kutlamalarımıza Tataristan'dan da heyetler geliyor, onları misafir edip kültürlerini yakından tanımak bizleri kıvançlandırıyor." Tataristan'ın başşehri Kazan'ın 2014 yılında Türk Dünyası baş şehri olduğunu da hatırlatan Ak konuşmasını şöyle sonlandırdı; "İki ülke arasındaki ilişkilere yerel yönetimler olarak belediyelerin de katkı sağlayabileceğini bu programda göstermiş olduk."

 

 “BENİM DE BABA TARAFIM TATAR"

İki ülke bakanları, belediye başkanları, iş insanları ve sanatçılarından oluşan kalabalık bir heyetin de katılımıyla adeta “Tataristan Rüzgarı”nın estiği gecede konuşma yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Benim de baba tarafımın Tatar olduğunu biliyorum. Ankara’da bir Tatar Belediye Başkanı’nın misafirisiniz” dedi.

 

Başkan Gökçek sözlerini, “Türkiye’mize, Ankara’mıza hoş geldiniz. Benim ağzımdan belki de ilk defa duyacaksın. Benim de baba tarafımın Tatar olduğunu biliyorum. Dedelerim padişahın postacılığını yaparlarmış. Bu yüzden değerli Tatar Cumhurbaşkanımız ve sevgili misafirler, Ankara’da bir Tatar Belediye Başkanı’nın misafirisiniz. Kardeş şehir Kazan ile üç yıl sürecek işbirliği protokolü imzaladık. İnşallah daha çok bir araya geleceğiz. İki ülkenin birbirinden öğrenecek çok şeyi var” diye sürdürdü.

 

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov da iki ülke arasında kurulan dostluğa ve işbirliğine değinirken, seyircilerin güzel bir gece yaşamasını temenni etti.

 

TATAR DANS VE MÜZİKLERİNE SANATSEVERLERDEN TAM NOT

Tataristan Sanat Gecesi’nde sahne almak üzere Başkent’e gelen sanatçı grupları, gösterdikleri performans ile seyirciye büyülü bir gece yaşattı.

 

Dünyanın dört bir yanında verdikleri konserlerle dinleyicileri kendilerine hayran bırakan, Şef Aleksandr Sladkovski yönetimindeki Tataristan Devlet Senfoni Orkestrası sahnede yerini alarak, Tataristan ile ilgili fotoğraf slaytları eşliğinde muhteşem bir konser gerçekleştirdi.

 

Birbirinden renkli kıyafetleriyle Tataristan Devlet Folklor Müzik Topluluğu ile ünü Tataristan sınırlarını aşmış olan Kazan Dans Topluluğu ise sergiledikleri son derece renkli ve hareketli Tatar ve Rus dans gösterileri ile seyircileri kendilerine hayran bıraktı.

 

Dünya çapında bir sanatçı olan ve genç yetenekler arasında gösterilen balet Koya Okava’nın orkestra eşliğindeki sergilediği bale gösterisi ilgi ile seyredildi.

 

Rusya Federasyonu’nda gerçekleştirilen Genç Sesler Yarışması birincisi 14 yaşındaki Saida Muhamedzenova sesi ile alkışları üzerine çekerken, sahnede yerini alan akordeon virtüözü genç Almaz Ahmedzanov ise müziğiyle geceye renk kattı.

 

Genç yeteneklerin yanı sıra bu özel gecede Tataristan’ın tanınmış opera sanatçıları, Tatar Halk Müziği deyince akla gelen güçlü sesler, geçen yıl Kazan’da gerçekleştirilen Türkvizyon Şarkı Yarışması ikincisi Aydar Süleymanov da sahne aldı. Gecenin sonunda sahne alan sanatçılar hep bir ağızdan ünlü ‘Hey Ana Dilim’ şarkısını seslendirdiler.

 

İki ülke arasında dostluğunun ve gecenin anısına karşılıklı hediyeler verilmesinin ardından gece sona erdi.

 

Ayrıca Sanat Gecesi öncesi  açılan "Tataristan Fotoğraf ve El Sanatları Sergisini” hafta boyunca Başkentliler gezebilecek.

 

30.04.2015