Bilgi Hattı

BİLGİ HATTI

444 52 76
444 KC RN
Güncel Duyurular:
  • Cumartesi - Pazar günleri 09:00 16:00 saatleri arasında vergi ödemeleriniz için veznelerimiz açıktır.
  • Ayrıca Halk Bankası ve Deniz Bank'in bütün şubelerinden ve e-belediye üzerinden masrafsız vergi ödemesi yapabilirsiniz.
  • Zabıta Müdürlüğü : 0312 361 06 06
  • Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü : 0312 360 59 39
  • Temizlik İşleri Müdürlüğü : 0312 361 10 06
  • Park ve Bahçeler Müdürlüğü : 0312 378 77 13
  • Fen İşleri Müdürlüğü : 0312 378 77 17
  • Cenaze İşleri : 0312 361 10 23
  • Evlendirme Müdürlüğü : 0312 361 10 46

BAŞKAN AK ZABITA TEŞKİLATIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiörenli vatandaşların huzuru ve sağlığı için fedakârca çalışan zabıta teşkilatıyla kahvaltı ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Zabıta personellerinin vatandaşla olan iletişimini değerlendiren Ak, zabıtanın görev ve sorumluluklarına ilişkin uyarıda bulunarak Keçiören Zabıtasının her yerde örnek olarak gösterildiğini kaydetti.

 

KEÇİÖREN ZABITASI ÇAĞIN GEREKLERİNE ENTEGRE ÇALIŞIYOR

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, hizmet içi istişare toplantısı kapsamında Keçiören Belediyesi Zabıta Teşkilatıyla kahvaltıda buluştu. Keçiören’deki denetimlere ve vatandaştan gelen şikâyetlere ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, zabıta personellerinin halkın beklentilerine cevap verecek davranışlarda bulunması gerektiği vurgulandı. Vatandaşlarla kurulan iletişim konusunda tatlı dilin önemine dikkat çekilirken, olumsuz davranışlar konusunda da gerek vatandaşları gerekse esnafı doğru olana yönlendirmek için azami gayret gösterilmesi gerektiği hatırlatıldı. İstişare toplantısında, vatandaştan gelen şikâyetler karşısında zabıtanın ilk etapta uyarıda bulunması gerektiği, cezai işlem uygulanacaksa da mevzuata göre hareket etmesi gerektiği kaydedildi. Genel olarak Keçiören Zabıtasının vatandaşlardan olumlu geri dönüşler aldığı, zabıta hizmetleri konusunda Keçiören Zabıtasının Türkiye’de örnek gösterilecek çalışmalarla çağın gereklerine entegre olduğu ifade edildi. Türkiye’de zabıta teşkilatı bakımından en geniş donanıma ve sistematiğe sahip olan zabıtanın Keçiören’de bulunduğunu ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Zabıta teşkilatımız vatandaşlara hizmet noktasında teknolojik donanıma sahip, hızlı hizmet anlamında da oturmuş bir sistemle çalışmaktadır” dedi.

 

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ İÇİN SINIRSIZ SORUMLULUK

Zabıta teşkilatının bir güvenlik birimi olduğu kadar vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlama anlamında da sorumluluklarının büyük olduğunu aktaran Başkan Ak, “Zabıtalarımız vatandaşın her türlü şikâyetinin çözüme kavuşması noktasında bizlerin eli, ayağı ve kulağı olarak görev yapmaktadır. Bu anlamda zabıtalarımız vatandaşlarla olan ilişkilerini nezaket kuralları çerçevesinde yürütmeli ki, bize gelen geribildirimler de olumlu ve verimli olsun. Zabıtaların yetkileri sınırlı olabilir ancak sorumluluk noktasında vatandaşlarımızın her türlü derdiyle hemhal olunmasında bir sınır yoktur. Zabıtalarımız şikâyetler noktasında, şikâyet edene de edilene de nazik ve ilgili davranmak mecburiyetindedir. Vatandaşın sıkıntısı çözülene kadar geçen sürede, o problemin takipçisi olmak ve nihayetinde de çözüme ulaşıp ulaşmadığını görmek gerekmektedir. Vatandaşın, kendisini ciddiye aldığınızı ve kendisiyle ilgilendiğinizi hissetmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

"ÖNCELİK, UYARMAK VE YOL GÖSTERMEK OLMALI"

Zabıtaların esnafla olan ilişkisine ilişkin de önerilerde bulunan Ak, “Esnaflara olabildiğince yol gösterici bir tutumla yaklaşmalısınız. Eğer ortada bir yanlış varsa sabırla doğru olanı anlatıp o esnafımızı doğru olana yönlendirmelisiniz. Önceliğimiz uyarmak ve yol göstermek olmalıdır. Eğer bir kimse yanlışında ısrar ediyorsa ancak o zaman mevzuata uygun cezai işlemi gerçekleştirmelisiniz. Devlet otoritesini sarsmadan, bir o kadar da vatandaşı mağdur etmeden bıçak sırtı ince kararlarla problemin çözümü noktasında sorumluluk üstlenmelisiniz. Zabıtalık mesleğinde yeni olan arkadaşlarımızın deneyimli olanların mesleki tecrübelerinden faydalanması da vatandaşla kurulacak olan iletişim için olumlu şeyleri beraberinde getirecektir” ifadelerine yer verdi.

 

"ZABITAMIZIN OTURMUŞ BİR SİSTEMİ VAR"

Keçiören Zabıtasının çalışma koşullarını son 10 yılda daha modern hale getirdiklerini belirten Başkan Ak, “Zabıtamız gerek tahsis ettiğimiz araçlar noktasında, gerekse karakolların modernizasyonu ile ilgili daha ferah çalışma koşullarına sahip. Modern teknolojiyi daha verimli kullanmamız lazım. Özellikle denetimler sırasında kullanılan teknoloji verimli oluyor. Anında geribildirimler alıyoruz. Zabıta teşkilatımızın bu oturmuş sistemini daha ileri götürmek için de çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

06.12.2018