Aranacak Kelime :
Nerede :

Engelli Danışma Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi’miz 2004 yılında Keçiören Belediyesi  tarafından kurularak halkımızın hizmetine açılmıştır. Engelli kardeşlerimize sunmayı hedeflediğimiz hizmeti, en kaliteli en verimli ve en  hızlı şekilde yapabilmek amacıyla kurulan merkezimiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Engelli Koordinasyon Merkezimiz; toplumun engelli bireyle uyumunu sağlamak, engellilik konusundaki farkındalığı arttırmak, engelli bireylerin bağımsız olarak yaşamlarını sürdürmelerine destek olmak,  kendilerinin ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştırabilmek, sosyal yaşama katılabilmelerine imkan vermek, sağlık ve eğitim hizmetleri sunmak, iş istihdamı sağlamak hedefiyle çalışmalarını yürütmektedir.

Belediyemiz engelli vatandaşlarımızı toplumun ayrı bir kesimi olarak değil toplumun bir parçası olarak görmekte, engelli vatandaşlarımızın da bizlerle birlikte, keyifle ve yaşama sevinciyle hayatı paylaşabilmesinin sorumluluğuyla hareket etmektedir.

Üzerimizdeki bu sorumluluğun bilinciyle, engelli vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunabilmenin gayretiyle yoğun çalışmalar yapmaktayız.

Belediyemiz; Ankara Üniversitesi,TÜBİTAK ve ÖZEV  işbirliği  ile “Herkes İçin Ulaşılabilirlik” sloganıyla yola çıkıp, 334 parkımızın düzenlemesini yaparak , gerek bedensel engelli gerekse görme engeli vatandaşlarımız için parklarımızı ulaşılabilir hale getirmiştir.

Engelli vatandaşlarımız ve aileleri için engelli hakları konusunda bilgilendirme, bilinçlendirme, yönlendirme,  rehberlik ve danışmanlık hizmeti,

Merkezimize üye olan engelli vatandaşlarımız ve aileleri, uzman psikologlarımız tarafından verilen psiko-sosyal destek hizmeti,

 

Merkezimize üye olan engelli vatandaşlarımız, engelli nakil araçlarımızı kullanarak gün içinde hastaneye, bankaya vb yerlere götürülüp tekrar evine bırakılmak koşuluyla engelli nakil aracı hizmetlerinden faydalanmaktadırlar.

 

Sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye , bez, beyaz baston gibi özel ihtiyaçları görevli sosyal hizmet uzmanı personellerimizin sosyal incelemelerini yapmasının  ardından  karşılanmaktadır.

Başvuruda bulunan  engelli vatandaşlarımız, Keçiören Belediyesine bağlı Aile Eğitim Merkezinde görev yapan avukatlarımızla görüştürülerek hukuk hizmeti almaları sağlanmaktadır.

 

“Aramızdaki Fark Engel Olmasın Projesi” hayata geçirilerek okullarda fiziki koşulların iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu projeyle, okullarımızdaki her türlü ekipmanlar, klozetler engelli öğrencilerimizin kullanımına uygun hale getirilmiş  ve okul girişlerine rampa yapılarak ulaşılabilir okullar, belediyemiz tarafından engelli yavrularımızın hizmetine sunulmuştur. 18 Okulumuzda Özel Alt Eğitim Sınıfları açılmıştır. Ayrıca Engelli Mesleki Eğitim ve Otistik Çocuklar Merkezi’nin alt yapısının  tamamlanması aşamasında gerekli katkı sağlanarak merkezin hizmete açılmasına destek olunmuştur.

 

Ayrıca Konut İyileştirme birimimiz tarafından ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımızın evlerinin bakım ve onarımı yapılmış, engelli vatandaşımızın evinde rahat hareket etmesi için gerekli düzenlemeler belediyemiz personelince gerçekleştirilmektedir.

 

  Kendi kişisel bakımını yapamayan engellimiz de düşünülmüş, bu vatandaşlarımız da Güçsüzler Yurduna getirilmek suretiyle gereken desteği almıştır.

 

Engelli Koordinasyon Merkezi’miz tarafından sunulan bu hizmetlerimizin yanı sıra belediyemize ait bütün Sosyal tesislerimiz ve spor tesislerimiz engelli vatandaşlarımıza %50 indirimli hizmet vermeye devam etmektedir.

Çalışmak engelli bireylerin en doğal hakkı ve  “Sosyal Devlet” anlayışının en önemli ilkelerinden biridir. “Engelli İstihdamına Destek Birimi” Keçiören Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile sosyal belediyeciliğin gereğini yerine getirmek ve çalışma hakkını engelli vatandaşlarımıza da sağlamak amacıyla kurulmuştur. Hizmete açılan Engelli İstihdamına Destek Birimi’yle engellilerin işe uyum sürecini kolaylaştırmak ve istihdamın kalıcılığına katkı sunabilmek hedeflenmiş, Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) ile bir kılavuz hazırlanarak, işverenlerimizin ve engellilerimizin yararına sunulmuştur. Bu kılavuzda engellilik konusunda bilgilendirme yapıldıktan sonra,  işverenlere rehber olması için  engelli ile iletişim kurma ve davranış şekilleri konularında bilgiler verilmiştir.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİMİZ

 

Engellilerimizin toplumsal entegrasyonu için yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz düzenli olarak hayata geçirilmektedir.  Bu çerçevede düzenlenen faaliyetlerimizden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 

-Jandarma Komutanlığı ve Keçiören Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen, engellerinden dolayı askere gidemeyen evlatlarımızın vatani görevlerini yerine getirmeleri amacıyla temsili askerlik törenleri,

- Eti Çocuk Kulübü işbirliği ile düzenlenen tiyatro gösterileri,

-Sinema gösterileri,

-Geziler, piknikler,

Vb etkinlikler…

 

Ayrıca  iç disiplini sağlayan, mücadeleci ruh ve dostluk duygusu aşılayan spor yaşamsal bir faaliyettir. Sağlığın, fiziksel gücün, dayanıklılığın sosyal entegrasyonun ve psikolojik iyi olma halinin spor ile arttığından şüphe yoktur.
Bizlerde bu düşünceden hareketle engelli sporcularımızın desteklenmesi amacıyla, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu işbirliğiyle;

- 27-28 Mayıs 2011 tarihinde Bedensel Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası,

- 14-15-16 Şubat 2012’de Ankara Tenis Kulübü işbirliği ile Bedensel Engelliler Tenis Türkiye Şampiyonası

- 2.Geleneksel Türkiye Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapılmıştır.

Bu sene ilki gerçekleştirilecek olan Özürlü Memur Seçme Sınavı için 5 Mart 2012’de başlayıp 25 Nisan 2012’ye kadar devam edecek olan Özürlü Memur Seçme Kursları düzenlenmiş olup, 287 engelli evladımız bu hizmetten halen faydalanmaktadır.

 

Engelliler Haftası ve Anneler Gününü aynı hafta içinde kutluyoruz. Hem engelli çocuklarımızı mutlu etmek, hem de onları dünya ya getiren, ciddi fedakarlık ve emek vererek onları yetiştiren ve bir ailenin bütün yükünü omuzlarında hisseden annelerimizin anneler gününü kutlamak amacıyla  “Anne Sana Pasta Yaptım” adlı etkinliği düzenledik. Estergon Kalesinde düzenlediğimiz etkinlikte engelli çocuklarımızla birlikte  pastalar yaptık. Daha sonra hazırlamış olduğumuz bu pastaları annelerimize sunduk ve anneler gününü şenlik havasında kutladık.

 

Engelliler Haftası 10-16 Mayıs 2012 kapsamında Herkes İçin Spor Federasyonu işbirliği ile Hiperaktif oyuncakların Keçiören Fatih stadına getirilmesi sağlanmış, çocuklarımızın eğlenceli dakikalar geçirmesine fırsat verilmiştir.

 

Engelli çocuklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz “Özel Çocuklar Hatıra Ormanı” oluşturulmuştur.

 

Bu vesile ile tekrar şefkatin, derin sevginin, fedakarlığın ve emeğin sembolü olan bu özel annelerimizin anneler gününü kutladık.

 

Yaz Okulu kapsamında Otistik çocuklar yaz okulu açılmıştır. Gazi Üniversitesi ve Otizm Vakfı işbirliği ile düzenlenen okulumuzda engelli çocuklarımız, müzik, drama, tiyatro, halk oyunları, kil, seramik gibi atölye çalışmaları ile  çeşitli doğa sporlarını kapsamıştır.

 

İLETİŞİM 

Keçiören Belediyesi Engelli Danışma Merkezi

Fatih Cad. Çağla sok.

Güçsüzler Yurdu Binası

Tepebaşı /Keçiören / Ankara

(312) 360 30 30

Galeri Fotografları

Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi Engelli Danışma Merkezi